AV62 Arquitectos, Hiszpania

Wrażenia z mobilności w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2016/2017

Kraj: Hiszpania, Barcelona

Instytucja przyjmująca: AV62 Arquitectos

Imię i nazwisko: Anna Tucholska

Email: anna.tucholska@gmail.com

 

  1. Barcelona wydaje się być bardzo uporządkowanym miastem i wygląda na dość niewielką, jednak odległości w rzeczywistości są naprawdę duże dlatego polecam sprawdzenie odległości mieszkania od pracy przez przyjazdem. Warto też zabrać ze sobą rower – czasem opłaca się to bardziej niż miesięczna karta miejska, a na pewno jest dużo zdrowsze.
  2. Najlepszym środkiem transportu jest po prostu lot samolotem na lotnisko w Barcelonie lub Gironie (100 km od Barcelony), koszt takiego lotu to około 600zł w dwie strony.
  3. W Barcelonie nie funkcjonują standardowe akademiki dla studentów. Absolutna większość osób, która tu mieszka (bo nie tylko studenci) wynajmuje pokoje. Jest to pewnie wynikiem stosunku zarobków do cen wynajmu całych mieszkań. Przy poszukiwaniu własnego lokum warto zwrócić uwagę na to czy okno jest wewnętrzne (na patio), czy zewnętrzne (droższe, ale na ulicę) i piętro na którym położone jest mieszkanie (od tego np. Zależy  ile światła wpadnie przez okno wewnętrzne). W większości mieszkań jest klimatyzacja, chociaż rzadko się z niej korzysta, bo wszystkie okna są na stałe otwarte. Dzięki czemu też łatwo o nieproszonych gości w postaci mrówek, czy karaluchów, ale zależy to od dzielnicy, w której się mieszka i typu usługi w parterze budynku.  Przeważnie mieszkania są bardzo duże, maja wspólny salon i dwie łazienki. Jednak przy mieszkaniu tu dłużej warto rozejrzeć się za pokojem z oknem, klimatyzacja i koniecznie ogrzewaniem na zimę.
  4. Barcelona jest cudownym miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony otoczona przez pasmo Pirenejów, z drugiej zaś przez morze Śródziemne. Nie ma ścisłego centrum, wszędzie coś się dzieje, w zależności od dzielnicy, każda ma swoje małe centrum lokalne.
  5. Komunikacja miejska jest znakomita, kupując bilet T-10 lub T-Jove (na 3 miesiące) możemy korzystać ze wszystkich autobusów, pociągów w pierwszej strefie (czyli np. Dwie przepiękne plaże Castaldefells i Badalona są w zasięgu ręki), tramwajów i bardzo bardzo rozbudowanego metra.
  6. Kuchnia śródziemnomorska jest znakomita, poza specjałami kuchni hiszpańskiej największą uwagę zwróciłam na owoce i warzywa, które w ciągu lata mają tu niesamowity smak.
  7. Ceny można określić jako 150% cen w Warszawie.
  8. Życie studenckie jest bardzo bujne. Hiszpanie co prawda pracują do późna, ale korzystają z życia ile się da. Większość imprez zaczyna się o 2-3 i trwa do białego rana. Każdy znajdzie tu muzykę i miejsce dla siebie, zwłaszcza entuzjaści salsy i innych tańców latynoamerykańskich.
  9. Bardzo polecam wyjazd na praktyki, czy studia do Barcelony, bo jest to po prostu przyjemne, wygodne i dobre do życia miasto.