Leibniz Institute for Plasma Science and Technology, Niemcy

Praktyki z programu Erasmus+ są ciekawą formą zdobywania doświadczenia zawodowego poza krajem.

Podczas mojego sześciomiesięcznego wyjazdu pracowałem w Leibniz Institute for Plasma Science and Technology (INP Greifswald) w północnych-wschodnich Niemczech. Jest to największy tego typu Instytut w Europie. Pracują tam naukowcy z całej Europy zajmujący się fizyką plazmy oraz reakcjami w niej. Językiem obowiązującym w Instytucie jest niemiecki, ale z większością osób można się porozumieć po angielsku. W moim przypadku miałem okazję pracować w międzynarodowym zespole, w większości więc rozmawiałem po angielsku, dzięki czemu poprawiłem bardzo moje umiejętności językowe (szybkość wypowiedzi, rozumienie innych osób).

Greifswald jest średniej wielkości miastem położonym nad Morzem Bałtyckim. Podczas mojego pobytu (jesień-zima) temperatury wahały się od 10-15 stopni w najcieplejsze dni października do ok. -8 stopni w najzimniejsze dni grudnia czy stycznia. Największym problemem nad morzem jest jednak wiatr. Gdy na morzu panuje sztorm, w mieście są bardzo silne porywy wiatru przez co nie jest przyjemnie. Znając podstawy niemieckiego można się porozumieć z każdym w Greifswaldzie, należy jednak dobrze słuchać, ponieważ ludzie mówią tam bardzo szybko i względnie cicho. Po miesiącu można się przyzwyczaić. Co do języka angielskiego, to jest z tym różnie, zależy na kogo się trafi, osoby starsze czasem zrozumieją, ale odpowiedzą po niemiecku, natomiast z młodzieżą i studentami można się dogadać.

Ceny towarów w sklepach są porównywalne z cenami w Warszawie. Dużo tańsze są np. kosmetyki, w szczególności niemieckich marek. Niestety ceny usług tj. taxi, fryzjer, serwis rowerowy itp. są wyższe niż w Polsce (zwykle 2-4 razy). Ceny lunchu w studenckiej stołówce wynoszą ok. 2,5-4€, obiad w restauracji 7-12€. Miesięczne koszty utrzymania wynoszą w zależności od wielkości mieszkania 600-700 €.

Po Greifswaldzie najlepiej poruszać się na rowerze, ponieważ miasto nie jest zbyt duże oraz jest wiele ścieżek rowerowych. Kierowcy uważają na rowerzystów, którzy są pełnoprawnymi użytkownikami dróg. Dodatkowo są trzy linie autobusowe które łączą najważniejsze miejsca w mieście, lecz jeżdżą rzadko.

Do Greifswaldu najlepiej dotrzeć samochodem, ponieważ nie ma dogodnych połączeń lotniczych czy kolejowych. Najbliższe lotnisko znajduje się w Szczecinie, niestety nie ma bezpośredniego połączenia Greifswald-Szczecin. Przejazd pociągiem Warszawa-Berlin-Greifswald od ok. 80€. Po Niemczech najlepiej poruszać się szukając osób udostępniających miejsce w swoim samochodzie poprzez system blablacar.com lub mitfahrgelegenheit.de, ponieważ można zaoszczędzić do 75% względem biletów kolejowych (studenci nie mają 50% zniżki).