Laser Zentrum Hannover, Niemcy

Praktykę w ramach programu Erasmus+ wyjazdów dla absolwentów odbyłem w instytucie Laser Zentrum Hannover w Niemczech. Pracowałem w grupie która zajmuje się optycznymi światłowodami,  a w szczególności ich zastosowaniem w wzmacniaczach i laserach światłowodowych.

Podczas praktyki miałem możliwość samodzielnej pracy w laboratorium, samodzielnego rozwiązywania problemów fizycznych i realizowania projektów które leżą w szerokim spectrum moich zainteresowań. Praca w międzynarodowym zespole pozwoliła mi udoskonalić moje umiejętności językowe oraz umiejętności prezentacji osiąganych wyników.

Hannover jest to schludne miejsce, które swój typowo niemiecki krajobraz próbuje złamać przez różne formy architektoniczne mające zaskakiwać swoim kształtem lub kolorem. W mieście znajduje się kilka interesujących muzeów, oceanarium oraz ogrody królewskie. Wolny czas wielbiciele wielkiej muzyki mogą wypełnić wizytami w Operze, której repertuar jest bardzo urozmaicony i często zmieniany. Natomiast wielbiciele sportowych spektakli mogą z prawdziwa pasja podziwiać mecze Bundesligi lokalnej drużyny Hannover 96 z trybun Niedersachsenstadion, który w 2006 roku był jedną z aren piłkarskiego mundialu.

Bardzo łatwo w Hannoverze spotkać Polaków, istnieje tutaj również bardzo dobrze zorganizowana społeczność Polonii, o czym można się przekonać wybierając się do polskiego kościoła, który istnieje w Hannoverze. W każdą niedziele podczas mszy świętych kościół jest wypełniony do ostatniego miejsca. Polonia prowadzi również zajęcia nauki języków dla zainteresowanych. Istnieje strona internetowa Polonii w Hannoverze www.poloniahannover.de/. Warto zajrzeć na tą stronę, ponieważ oprócz bieżących informacji o spotkaniach Polonii znajduje się tam również dział z wszelakimi ogłoszeniami.

Osoby rozważające odbycie praktyki w Hannoverze powinny wziąć pod uwagę że istnieje tutaj duży problem z wynajęciem mieszkania, bardzo ciężko jest znaleźć mieszkanie tym bardziej na krótki okres i w dobrej cenie. Ze względu na to, że posiadałem status gościa tutejszego uniwersytetu (Leibniz Universität Hannover) skorzystałem z pokoju w akademiku i bardzo polecam tą opcje wszystkim którzy myślą o praktyce w Hannoverze. Cena pokoju w akademiku to około 200 euro miesięcznie. Pokoje w akademiku, w którym mieszkałem są jednoosobowe, natomiast łazienka oraz kuchnia są dzielone przez mieszkańców pietra. W takim rozwiązaniu możliwe jest też wyrobienie legitymacji studenckiej na tym uniwersytecie. Gwarantuje ona darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz wszelaki zniżki do muzeów i nie tylko. Korzystając z niej otrzymujemy np. również zniżki na lunch w uniwersyteckiej mensie. Ceny posiłków ze zniżką wahają się od 2-6 euro.  Posiadając tą legitymacje można również uczestniczyć w kursach językowych organizowanych przez uniwersytet. Jednak opłata jaką trzeba uiścić za wyrobienie legitymacji studenckiej wynosi około 280 euro. Natomiast cena biletu miesięcznego na komunikacje miejską wynosi w zależności od pokonywanych stref od 50 – 80 euro.

Praktykę uważam za bardzo udaną i bardzo dużo się podczas niej nauczyłem. Nabyta wiedza i doświadczenia na pewno pomogą mi w karierze naukowej.

Piotr Kuszewski