Vilnus University

Wrażenia z mobilności w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim: 2017/18

Kraj: Litwa

Uczelnia przyjmująca: Vilnius University

Wydział: Faculty of Physics, Department of Radiophysics, Laboratory of Nanoionics

Imię i nazwisko: Magdalena Tyrakowska

Email: 251740@pw.deu.pl

 

1. Wskazówki/rady przed wyjazdem

Warto wyrobić sobie międzynarodową kartę studencką (ISIC), można wtedy korzystać ze zniżek w środkach komunikacji miejskiej. W Wilnie zniżka studencka na bilety długoterminowe wynosi 80%, więc warto.

 

2. Dojazd

W moim przypadku był to bus z Warszawy – jedzie się ok. 9 godzin, kilka kursów każdego dnia. Bardzo wygodna opcja, zwłaszcza kursem nocnym.

 

3. Zakwaterowania

Akademik Olandų street 51, 01207 Vilnius. Podobno najlepszy akademik, w zasadzie tylko dla zagranicznych studentów. Podstawowe informacje są na stronie uniwersytetu, z dodatkowych użytecznych szczegółów:

- pralnia – pralki i suszarki na drobne (najkrótszy program 2,50eur), trzeba mieć swój proszek itd.

- są suszarki do powieszenia prania dostępne na korytarzach, nie ma żelazka ani deski do prasowania,

- w zależności od kuchni wyposażenie jest różne, zależy co poprzedni studenci tam zostawili; w mojej było dużo garnków i patelni ale był problem z talerzami.

 

4. Uczelnia

W trakcie wakacji większość pracowników naukowych jest na urlopach, niektóre laboratoria zawieszają pracę na cały okres wakacyjny. Może się więc okazać, że nie za bardzo jest z kim pracować kiedy się przyjeżdża w lipcu i sierpniu.

 

5. Miasto

Dużo do pozwiedzania, zwłaszcza kościołów i różnych muzeów, chociaż zdarzają się miejsca gdzie brakuje angielskich opisów przy eksponatach. Bardzo dużo zielonych przestrzeni i ładnych miejsc, warto się przejść nie tylko w samym mieście ale także w okolicach, gdzie wciąż da się dojechać komunikacją miejską. Jest też mnóstwo różnych miejsc gdzie można spędzić czas – zjeść, wypić, potańczyć, zwłaszcza wieczorem.

 

6. Komunikacja miejska

Są 3 rodzaje środków komunikacji: autobusy, autobusy przyspieszone, trolejbusy. Rozkłady jazdy są dość nieczytelne, warto zaplanować sobie przejazd przez maps.google lub stops.lt.

Taksówki – najwygodniej przez aplikację eTaksi, można zaznaczyć skąd dokąd trasa i unika się problemów językowych.

 

7. Wyżywienie

Na terenie kampusu są dostępne różne bufety, nie wszystkie działają w wakacje – ten w bibliotece jest otwarty przez cały rok.

 

8. Ceny

Jest trochę drożej niż w Polsce. Przykładowe ceny (wszystkie ceny zaokrąglone, oczywiście eur)

- bilet miesięczny studencki 5,80 + karta 1,50

- chleb 0,70 – 1,20

- woda mineralna 1,5l 0,80

W supermarketach można często trafić na promocje np. dany produkt -50%. Do butelek (plastikowych także!) często jest doliczana kaucja 0,10, którą można odzyskać w taromatas (automat do wyrzucania butelek, w większości większych sklepów).

Są też targi, największy Kalvariju Turgus czy Hales Turgus, można kupić dobre tanie warzywa, mięso, a jak się poszuka to prawie wszystko.

 

9. Życie studenckie

Na mieście jest dużo miejsc, gdzie można wyjść na wieczór, kluby zamykają się do 4 rano. W weekendy potrafi być tłoczno w popularnych miejscach. W ciągu wakacji nic szczególnego stricte dla studentów nie jest organizowane.

 

10. Inne/ coś od siebie J

Można potraktować Wilno także jako dobre miejsce startowe na dalsze wypady na 1-3dni, nie tylko w Litwie (Troki, Kowno, Kłajpeda) ale także za granicę (Ryga, Mińsk). Przy zagranicy wato zaplanować wypad wcześniej, uzyskać wizę gdy potrzeba i załatwić bilety w niskiej cenie.

Co do uczelni i stażu – warto mieć konkretny pomysł, co chce się zrobić i pytać o konkretne rzeczy, oraz skierować się do takiej grupy badawczej, która pracuje w wakacje, wtedy można bardzo dużo skorzystać.