Instituto Geográfico Nacional, Centro Nacional de Información Geográfica, Hiszpania

Praktyki w ramach programu Erasmus+ odbyłam podczas 4 miesięcznego pobytu w Madrycie – stolicy Hiszpanii. W tym okresie miałam szansę pracować w Centro Nacional de Información Geográfica  - autonomicznym organizmie Ministerio de Fomento.

Kraj: Hiszpania

Instytucja przyjmująca: Instituto Geográfico Nacional, Centro Nacional de Información Geográfica

Imię i nazwisko: Ewelina Lesisz

Email: ewelina.lesiszgmail.com

Madryt to ogromne miasto, oferujące możliwości rozwoju niemalże na każdej płaszczyźnie życia i w każdej dziedzinie. Społeczeństwo jest swoistą mieszanką kulturową. Transport publiczny jest bardzo dobrze rozwinięty, do 26 roku życia istnieje możliwość posiadania karty transportu publicznego, która umożliwia dojazd nawet do odległego o ok. 70 km Toledo (jej koszt miesięczny jest niewielki).

Pierwszym problemem z jakim przyszło mi się zmierzyć było znalezienie zakwaterowania. Jak się okazało znalezienie mieszkania na tak krótki okres graniczy z cudem. Mieszkania są bardzo zróżnicowane. Głównie od standardu i lokalizacji zależy cena, która generalnie jest znacznie wyższa niż w pozostałych miastach Hiszpanii. Mały pokój z wąskim łóżkiem i niewielkim oknem na patio to standard dla tych, którzy nie mają dużych możliwości finansowych. Chcąc obniżyć koszty zakwaterowania można również wybrać tereny odleglejsze od centrum Madrytu. Transport publiczny funkcjonuje wzorowo. Istotną zmienną stanowi jednak czas dojazdu.

Każdy ma swoje wymagania dotyczące „wymarzonego” mieszkania, jednak jak się szybko okazało, jeśli zamierzasz współdzielić je z innymi ludźmi, to nie Ty jesteś osobą decyzyjną. W skomplikowanym procesie poszukiwania mieszkania musisz być przygotowany na udział w licznych „castingach” (tak, obecni mieszkańcy wybierają sobie spośród licznych kandydatów osobę, która najbardziej przypadła im do gustu). Jest to dosyć frustrujące, ale bez obaw w tak wielkim mieście każdy w końcu znajdzie miejsce dla siebie.

Ceny są raczej wyższe od tych warszawskich. Rentowniej jest żywić się oczywiście na własną rękę, przygotowując posiłki w mieszkaniu, które w końcu udało się znaleźć ;).

O życiu studenckim trudno jest mówić, mając za współpracowników ludzi dwa razy starszych od siebie. Jak się wkrótce okazało byli oni największym zaskoczeniem, najlepszym prezentem całego wyjazdu. To wspaniali ludzie, którzy dali mi cudowną lekcję życia. Potrafili stworzyć w miejscu pracy atmosferę niemalże rodzinną. W takich warunkach czas spędzany na wypełnianiu obowiązków upływa dużo przyjemniej. Sympatyczni, otwarci i bardzo pomocni okazali się być również kierownicy, którzy bardzo dbali o komfort mojego pobytu.

Należy podkreślić liczne profity związane z udziałem w programie. Po pierwsze Erasmus+ daje możliwość praktyki języka obcego w środowisku, gdzie jest on powszechnie stosowany. Kolejną zaletą jest również zdobycie zagranicznego doświadczenia zgodnego z wykształceniem. Nie można zapomnieć o szkole życia ufundowanej przez codzienność inną niż ta, do której byliśmy przyzwyczajeni, która odkrywa w człowieku ogromne pokłady samodzielności i zaradności.