Happold Ingenieurburo GmbH, Niemcy

W okresie października do grudnia 2014 roku miałem możliwość odbywać praktykę w berlińskim oddziale biura konstrukcyjnego BuroHappold. Wyjazd ten był dla mnie niepowtarzalną okazją do zdobycia praktycznych umiejętności w projektowaniu obiektów budowlanych jak i ogólnie biorąc radzenia sobie za granicą.

Aby znaleźć praktykę warto przyjrzeć się stronom internetowym dużych korporacji oraz odpowiadać na ogłoszenia, które mogą być rozwieszane np. na wydziale. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto wspomnieć domniemanemu pracodawcy o możliwości otrzymania dodatkowego źródła dochodów w postaci grantu Erasmus+.

Przed właściwym wyjazdem należy przede wszystkim zatroszczyć się o zakwaterowanie. Można spytać pracodawcę, czy nie dysponuje mieszkaniem dla pracowników tymczasowych, co jest dość popularnym rozwiązaniem na zachodzie. Można prosić o pomoc przyszłych współpracowników, którzy już od dłuższego czasu mieszkają na miejscu i wiedzą jak najłatwiej znaleźć lokum. Gdy z tych źródeł nie uzyskamy pomocy, można skorzystać z serwisów internetowych, w których najemcy ogłaszają możliwość zakwaterowania. W Niemczech można na przykład skorzystać z: www.wg-gesucht.de. Przy poszukiwaniu lokum warto kierować się kryterium odległości od miejsca pracy. Ponieważ dzień roboczy trwa w Niemczech 9 godzin, gdyż jest w nim zawarta godzinna przerwa obiadowa, to może się okazać, że gdy będziemy do tego dojeżdżać do pracy 1 godzinę, ostatecznie będziemy przebywać poza domem 11 godzin. W przypadku dużych miast, jakim jest Berlin, jest to niestety bardzo częste rozwiązanie. I bardzo męczące.

Po przyjeździe na miejsce należy się zakwaterować i założyć konto bankowe, na które pracodawca będzie przelewał naszą pensję. Przy tym należy uważać na opłatę audio-wizualną. Jakiś czas temu w Niemczech wprowadzono nowy sposób jej pobierania. Każda nowo zameldowana w Niemczech osoba jest zobowiązana do jej uiszczenia, niezależnie czy posiada odbiornik telewizyjny. Aby uniknąć jej płacenia należy poprosić właściciela mieszkania lub współlokatora o udostępnienie numeru płatnika opłaty audio-wizualnej.

Dominik Dusiński