Aalto University

W moim przypadku wybór Aalto był raczej spontaniczny niż przemyślany ale z obecnego punktu widzenia muszę przyznać że był to wybór bardzo dobry. Uniwersytet Aalto to jedna z najlepszych uczeni w Finlandii. Uczenia ta powstała dopiero w 2010 roku z połączenia trzech czołowych fińskich uniwersytetów: Technicznego Uniwersytetu Helsińskiego, Helsińskiej Wyższej Szkoły Handlu oraz Helsińskiego Uniwersytetu Sztuki i Projektowania.

Szkoła jest instytucją doskonale zorganizowaną. Wszystkie informacje które potrzebujesz są przekazywane w czasie pierwszego tygodnia semestru tzw. orientation week. Wydział Elektryczny PW ma umowę podpisaną bezpośrednio ze swoim fińskim odpowiednikiem - School of Electrical Engineering. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące formalności możesz znaleźć na stronie https://into.aalto.fi/display/enmasterelec/Incoming+exchange+students.

Studenci z wymiany są traktowani na Aalto bardzo poważnie i pomimo tej formy studiów uczęszczają na te same kursy co regularni studenci i oceniani są również w ten sam sposób. To znaczy że nie da się zaliczyć tam semestru nie robiąc nic lub np. wysłuchując tylko wykłady. Wybór kursów w języku angielskim jest bardzo szeroki, tutaj znajdziesz katalog: https://noppa.aalto.fi/noppa/kurssit/.

Jeśli będziesz wynajmował mieszkanie od AYY to najprawdopodobniej będziesz mieszkał na samym kampusie. To według mnie najlepsza i najtańsza opcja. Aalto mieści się w granicach Espoo ale bliżej stąd do centrum Helsinek niż do centrum Espoo. Espoo wraz z miastami Helsinki, Vantaa i Kauniainen tworzą zespół miejski Helsinek.

Ogólnie rzecz biorąc miejsce i uczelnia są według mnie godne polecenia jako miejsce odbycia części studiów.

Tomasz Jastrzębski