Helsinki Metropolia University of Applied Sciences

Nazywam się Maciej Bajdowski i w 2014 roku dołączyłem do programu Erasmus+. Na kraj mojej wymiany wybrałem Finlandię. Politechnika ma tam podpisaną umowę ze szkołą Helsinki Metropolia University of Applied Sciences.

Na tę podróż wybrałem się z moją dziewczyną (studiujemy razem na tym samym wydziale), a we dwójkę zawsze łatwiej i raźniej wypełniać wszystkie dokumenty oraz łatwiejsze było znalezienie noclegu czy dopełnienie formalności już po przyjeździe. Ale przejdźmy do konkretów:

PRZED WYJAZDEM:

Po złożeniu wszystkich potrzebnych dokumentów na naszej uczelni, dostajemy od Metropolii maila z linkiem do strony www.service4mobility.com gdzie zostajemy poproszeni o zalogowanie oraz wypełnienie wyszczególnionych pól (np. list aplikacyjny lub upload swojego zdjęcia). Tu też wrzucacie Learning Agreement i inne potrzebne dokumenty (są tam wyszczególnione).

Teraz trzeba sobie załatwić transport (to już we własnym zakresie). Gdy już będziecie pewni kiedy i jak przybędziecie na miejsce warto wypełnić (także na wcześniejszej stronie) dział „Arrival information”. Dzięki temu zostanie wam przydzielony „tutor” czyli tamtejszy student który ma za zadanie zajmować się wami przez pierwsze chwile w Finlandii. Odbierze was z lotniska (pierwszą podróż z lotniska do miejsca zamieszkania zostaje opłacona prze uczelnie!), ofiaruje wam „start pack” czyli paczkę z różnymi głupotami (mapa, finlandzka karta sim, ulotki, mini słowniczek itp.). Tutor skontaktuje się z wami mailowo jakieś 2 tygodnie przed waszym wylotem.

Gdy wasza obecność na finlandzkiej uczelni zostanie potwierdzona, dostaniecie maila dotyczącego waszego zakwaterowania. Tam mieszkaniami zajmuje się studenckie biuro HOAS. Można, za pośrednictwem ich strony internetowej aplikować o mieszkanie. Warto zrobić jak najszybciej ponieważ o priorytecie przyznawania decyduje kolejność zgłoszeń.

Po zaakceptowaniu was, na stronie service4mobility dostaniecie hasło do strony Metropolii, gdzie możecie zapisywać się już na przedmioty.

NA MIEJSCU:

Rzeczywiście, tak jak obiecywali, odebrał nas tutor. Podaliśmy mu adres mieszkania, zaprowadził nas tam, oprowadził po okolicy oraz dał nam „start packa”. Wytłumaczył także jak dostać się na uczelnie i jakie bilety kupować.

Metropolia przed rozpoczęciem zajęć organizuje tydzień orientacyjny. Jest to spotkanie z nauczycielami którzy opowiadają o Finlandii, tradycji, przepisach a także o systemie elektronicznym szkoły. Na tych dniach dostajecie klucze elektroniczne (do wchodzenia do klas), jakieś ulotki, oraz instrukcję jak zapisywać się na przedmioty. Bardzo ważną rzeczą jest także kupon stołówkowy. Uprawnia on do korzystania z szkolnej stołówki gdzie duży obiad kosztuje 2.5€. Dostajecie także konto na uczelnianej stronie.

Po spotkaniu zostaniecie podzieleni na grupy i rozpocznie się zwiedzanie szkoły. W tych grupach pójdziecie jeszcze załatwić sobie karty miejskie (które są obowiązkiem gdyż bez tej karty komunikacja jest suuuuper droga).

Gdy już zaczniecie regularne studia, wyjdzie na jaw jakie przedmioty wam odpowiadają a jakie nie. Trzeba wtedy uaktualnić wasze LA i być w stałym kontakcie z waszym koordynatorem w Polsce.

PO POWROCIE:

Musicie otrzymać wasze uaktualnione LA, oraz Transcript of Records (my czekaliśmy ponad miesiąc na wyniki…).

Wypełniamy potrzebne dokumenty (dostępne na stronie CWM) i z kompletem udajemy się do biura.