Ecole Nationale Superieure d’Architecture de Bretagne

Rennes to miasto studenckie, gdzie przez większość roku (bez wakacji) prawie połowa mieszkańców to studenci. W mieście znajdują się dwa Uniwersytety (Rennes 1 i Rennes 2) i 25 uczelni wyższych. ENSAB jest jedną z tych wyższych, samodzielnych, niezrzeszonych w formie Uniwersytetu/Politechniki uczelni. Uczelnia zlokalizowana jest w pobliżu Starówki (10 minut drogi od serca starego miasta –placu Saint Anne) a w jej pobliżu znajdują się przystanki metra, które w dogodny sposób są w stanie ją połączyć z peryferiami miasta.

Szkoła jest niewielka (zarówno budynek szkoły jak i ilość studentów w niej studiujących), i choć średniowyposażona (brak wycinarki laserowej i drukarki 3D (pomimo wymagania od prowadzących znacznych ilości modeli architektonicznych), monitory w prac. komputerowych nieprzystosowane do pracy architekta/grafika – kształt/wielkość) i z punktu widzenia architektonicznego w wielu miejscach źle zaprojektowana (w głównym holu rampa zbyt wąska żeby swobodnie się po niej przemieszczać; pracownie bez proponowanego rozmieszczenia mebli w których wiecznie panuje bałagan; toalety do których trudno wejść (francuski sposób projektowania) i wiele innych;), to jednak posiada też bardzo dobrze wyposażoną bibliotekę, sprawnie działający system informatyczny (każdy student ma własny kod dostępu do komputerów i drukarek) i drukarkę wielkoformatową, umożliwiającą drukowanie zazwyczaj kosztownych plansz po wyjątkowo niskiej cenie.

Nauczanie nieco różni się od naszego. Na zajęcia z projektowania wymagane są czasochłonne ręczne modele. Programy komputerowe uczone są wolniej ale dokładniej. Oddania projektów/ćwiczeń są przeprowadzane w sposób mniej techniczny (prezentacje, opisy i makiety zamiast precyzyjnej dokumentacji). W uczelni francuskiej odgórnie ustalony harmonogram zapobiegał nawarstwieniu się znacznej ilości pracy (oddania projektów, zaliczenia seminariów) w jednym czasie/tygodniu pod koniec semestru.

Szkolna administracja jest pomocna przy załatwianiu erasmusowych formalności, ale kwestie dodatkowych dofinansowań lub szukania mieszkania spoczywają raczej na barkach przyjezdnego studenta. Szkole nie przysługują akademiki (CROUS), ale przyjezdny student może się starać o wynajem mieszkania socjalnego (niezależny pokój z kuchnią i łazienką) –za organizację tej kwestii należy się zabrać kilka miesięcy przed przyjazdem. Przyjezdny student z naszego kraju może się starać o dofinansowanie od Państwa Francuskiego na wynajem mieszkania – CAF – tym należy się zając zaraz po podpisaniu umowy o wynajem mieszkania. W mieście znajduje się wiele stołówek studenckich (CROUS) gdzie obiady można kupić w niskiej, jak na tamte warunki, cenie. Uczelnia nie ma organizacji studenckiej która pomagałaby przyjezdnym. Najbardziej popularna w tym regonie strona internetowa z ogłoszeniami o wynajem mieszkania to www.leboncoin.fr

Rennes znajduje się około 350 kilometrów od Paryża. Połączenie szybką koleją TGV umożliwia pokonanie tego dystansu w około 2 godziny. Ponieważ francuska kolej należy do prywatnej firmy SNCF, ceny biletów nie są stałe. Bilet na pociąg najlepiej kupić ze sporym wyprzedzeniem albo kartą specjalnego członka.

Ludzie w Bretanii są przyjaźni. Nie wszyscy potrafią porozumiewać się po angielsku, ale za to są bardzo wyrozumiali względem nie zawsze poprawnie mówiących obcokrajowców – sprzyja to bardzo nauce francuskiego. W miesiącach październik/listopad 2014 miasto Rennes było organizatorem wielu interesujących festiwali kulturalnych.

Wyjazd na wymianę Erasmus+ do uczelni w Rennes był dla mnie fantastyczną możliwością skonfrontowania się z nowym środowiskiem –współpracy z ludźmi z różnych stron świata (nie tylko Francja, ale także Włochy, Brazylia, Meksyk, Chiny i inne), spojrzenia na zagadnienia projektowe z nowej perspektywy, nowego spojrzenia na Warszawę i Polskę oraz siebie i swoje umiejętności. Zaskakująco podniosłam swój poziom języka francuskiego i przekonałam się, że jestem w stanie poradzić sobie z problemem komunikacji międzynarodowej. Jestem pewna, że doświadczenia jakie zdobyłam dzięki tej wymianie pomogą mi w rozwoju mojej przyszłej kariery zawodowej.

Ewa Dorociak

wymiana Erasmus + 2014/15 , semestr zimowy

Ecole Nationale Superieure d’Architecture de Bretagne (ENSAB Rennes, Francja)