Eindhoven University of Technology

Mączyński Maciej

Miejsce wyjazdu: Holandia, Eindhoven University of Technology (TU/e)

Czas wyjazdu: 15.08.2014 r. - 31.01.2015 r.

Wydział: Department of Industrial Engineering

Program: OML & IS (Operations, Management and Logistics & Innovation Sciences)

Eindhoven to małe miasto (88 km2 i ok. 225 tys. mieszkańców), otoczone przedmieściami i przylegającym Veldhoven. Miasto w którym wszystkie ważne instytucje tj. kampus uczelni, ratusz, jak i dworzec autobusowy/kolejowy, sklepy, restauracje, kluby, bary są zlokalizowane w środku ringu (obwodnicy).

Z racji na krótkie dystanse do pokonania i drogi rowerowe przy każdej ulicy, głównym środkiem transportu jest rower, który warto kupić tuż po lub przed przyjazdem (pomocne będą: odpowiednik Allegro - www.marktplaats.nl, lub grupy na facebook`u). Koszt nowego roweru to około 100-300 €, używanego około 50 €. Do roweru koniecznym zakupem jest dobry łańcuch/zamek.

Komunikacja miejska jest stosunkowo droga, 3.50 € za bilet jednorazowy (bilet ulgowy nie funkcjonuje). Użyteczny jest autobus na lotnisko, który ma wydzielony bus-pas przez całe miasto, a bilet można kupić na przystanku przy lotnisku (automat – płatność kartą) lub w autobusie (automat na monety). Transport po Holandii ułatwi strona www.9292.nl, która jest wyszukiwarką połączeń.

Mieszkanie/pokój warto wynająć wcześniej z racji na niższą cenę, która za pokój z opłatamiwynosi około 350 € (250-550 €) miesięcznie. W okolicy północno-zachodniej części ringu dużo studentów wynajmuje pokoje, z racji na bliskość do kampusu uczelni. Samo miasto jest niezwykle urokliwe, z dużą ilością parków i terenów zielonych, a okolice miasta, zwłaszcza Veldhoven, oferują niesamowite widoki. Wycieczki rowerowe gwarantują odkrywanie nowych miejsc i niezapomnianych widoków za każdym razem! Warto pobrać aplikację na telefon z mapą miasta (dostępne dla większości miast w Holandii). W styczności z ruchem ulicznym często rowery mają pierwszeństwo, a kierowcy zachowują wymaganą ostrożność.

TU/e to uznana uczelnia europejska, w której poziom i jakość wykładów oraz zajęć zachwyca. Wymaga ona jednakże dobrej znajomości języka angielskiego (którym posługują się biegle wszyscy w Holandii). Organizacja studencka działająca na tym wydziale zorganizowała „Orientation Week” (około 60 €), podczas którego miałem możliwość poznać innych studentów (z wymiany i Holendrów) i holenderską kulturę, ponadto zwiedziłem Den Bosh, brałem udział w zabawach narodowych, grach sportowych na świeżym powietrzu i licznych imprezach. W trakcie tego tygodnia spróbowałem holenderskiej kuchni, zobaczyłem jak żyją studenci w Eindhoven. Uczelnia oferuje 3-dniowy kurs podstaw holenderskiego i akademickiego j. angielskiego które okazały się przydatne na co dzień. W trakcie zajęć miałem także okazję wykonywać case study dla holenderskich firm tj. Vanderlande i ExSilent. Prowadzący podczas pierwszego spotkania przedstawiają dokładny study guide, który informuje o wszystkim z uwzględnieniem dat i dedline`ów. Materiały takie, jak wykłady i artykuły są dostępne przez portal uczelni, który ponadto służy jako plan zajęć, kontakt z grupami, prowadzącymi i administracją oraz jako mailbox. Warto nadmienić, że semestr  mają dodatkowo podzielony na kwartały, egzaminy miałem w 2 kwartale (pod koniec semestru), drugie terminy są kwartał później.

Reasumując, Holandia, jak i Eindhoven jest niesamowicie czysta, z duża ilością terenów zielonych i dróg rowerowych. Ludzie są mili, bezpośredni i weseli, każdy zna j. angielski. TU/e daje ogromne możliwości i uczy rzeczy popartych badaniami i praktyką, które zmieniają pogląd na rzeczywistość, zachęcając do kreatywności.