Fachhochschule Münster

Fachhochschule Münster jest szkołą państwową oferującą bardzo wiele różnorodnych kierunków. Studiuje tam spora grupa obcokrajowców, często z wymiany Erasmus. FH Münster ma podpisaną z krakowskimi uczelniami umowę bilateralną, stąd na wydziale chemicznym często słychać język polski.

Miejsce pobytu - dojazd z Polski, opis miasta, usytuowanie uczelni

Münster jest jednym z większych miast (ok. 300 000 mieszkańców) Nadrenii Północnej Westfalii usytuowanym tuż powyżej zagłębia Ruhry. Münster, zwane też rowerową stolicą Niemiec, jest miejscem bardzo urokliwym, posiada średniowieczną starówkę, zamek, piękną promenadę, jeziorko na którym w lecie ludzie pływają żaglówkami itp. Jednak największą atrakcją tego miasta są rowery. Dzięki niezliczonej liczbie ścieżek, rower jest podstawowym środkiem komunikacji w tym mieście niezależnie od pory roku. Drugą rzucającą się w oczy cechą tego miasta jest liczba studentów - statystycznie co dziesiąty mieszkaniec Münster jest studentem. Pomimo, że uczelnia ma w nazwie Münster niektóre wydziały jak np. chemiczny czy informatyczny mieszczą się gdzie indziej, a mianowicie w Steinfurcie oddalonym od Münster około 30 km. Steinfurt jest miasteczkiem spokojnym, czystym, niewyróżniającym się niczym szczególnym. Aby dojechać do Münster/Steinfurtu właściwie można wykorzystać wszystkie środki komunikacji od samolotu po samochód osobowy, jednak cena pokonania tych 1000 km dzieląca je od Warszawy jest mocno wygórowana. Osobiście korzystałem z serwisu blablacar.pl, ceny w jedną stronę oscylowały pomiędzy 120 a 180zł.

Uczelnia- państwowa czy prywatna, ilość studentów, studenci zagraniczni

Fachhochschule Münster jest szkołą państwową oferującą bardzo wiele różnorodnych kierunków. Studiuje tam spora grupa obcokrajowców, często z wymiany Erasmus. FH Münster ma podpisaną z krakowskimi uczelniami umowę bilateralną, stąd na Wydziale Chemicznym często słychać język polski.

Kursy - opis kursów, sposób zaliczenia, problemy językowe

Advanced Inorganic Chemistry (8 ETCS) – Przedmiot ten prowadzony przez świetnego dydaktyka prof. Kynasta jest podróżą poprzez chemię związków kompleksowych, elementy symetrii i wynikające z niej konsekwencje na konstrukcji orbitali cząsteczkowych i katalizie homogenicznej kończąc. Zajęcia są prowadzone doskonałą angielszczyzną, profesor zawsze odpowiada na zadane nawet najprostsze pytanie. Aby zaliczyć przedmiot trzeba zdać egzamin pisemny, wygłosić prezentację na wybrany na początku semestru temat, uczestniczyć laboratoriach, mieć zaliczone sprawozdania z wykonanych ćwiczeń oraz zdać egzamin ustny z laboratoriów.

Nanotechnology (4 ETCS) – zajęcia te poruszają takie zagadnienia jak chemia koloidów, reologia, adsorpcja, rozpraszanie światła, sposoby stabilizacji nanoproszków itp. Wiedza przekazana na tym przedmiocie jest absolutnie niezbędna dla osoby pragnącej zostać w przyszłości chemikiem. Prowadzący zajęcia prof. Bredol jest osobą bardzo sympatyczną władającą doskonałym angielskim. Aby zaliczyć przedmiot trzeba zdać egzamin oraz wygłosić prezentację na wybrany temat seminaryjny.

Biochemistry (4 ETCS) – jest to kurs biochemii od podstaw, prowadzony przez prof. Büttnera (w połowie semestru zajęcia przejął prof. Schupp), porusza takie zagadnienia jak budowa aminokwasów, synteza peptydów, separacja i oczyszczanie białek, kinetyka enzymów, cykl Krebsa, glikoliza itp. Aby zaliczyć przedmiot trzeba zdać egzamin, uczestniczyć w laboratoriach oraz mieć zaliczone sprawozdanie z laboratoriów.

Projekt Management (4 ETCS) - zajęcia prowadzone w języku niemieckim. Przedmiot składa się z trzech głównych części tj.

9 wykładów teoretycznych o tematyce czysto managerskiej, 10 wykładów zatytułowanych BWL (Betriebswirtschaftslehre), poruszających tematy typu rodzaje spółek, marketing, produkcja, finansowanie etc. zajęć na komputerach (program Ms Projekt oraz obliczenia finansowe), przygotowania własnego biznes planu. Aby zaliczyć przedmiot trzeba zdać egzamin, przygotować oraz zaprezentować publicznie swój biznes plan. Odradzam wybór tego przedmiotu dla osób nie władających językiem niemieckim na poziomie zaawansowanym.

Projekt Arbeit (4 ETCS) – jest to przedmiot realizowany indywidualnie. Student ma za zadanie znaleźć sobie opiekuna pracy, (zgodnie z własnymi zainteresowaniami) oraz wykonać u niego pracę semestralną. Zaliczenie przedmiotu różni się w zależności od prowadzącego. Moja praca polegała na otrzymaniu i zbadaniu kształtek ceramicznych, zaliczenie uzyskałem pisząc sprawozdanie z wykonanej pracy.

Kursy niemieckiego – Na początku semestru rusza rekrutacja na kursy językowe. Studenci z programu Erasmus, mają możliwość zapisania się na bezpłatne kursy. Ja uczęszczałem na kurs czytania oraz pisania. Warunkiem zaliczenia jest frekwencja (max. 2 nieobecności) oraz zdanie egzaminu.

Warunki studiowania - dostęp do biblioteki, komputera, ksero

Fachhochschule Münster dysponuje czterema bibliotekami, trzema w Münsterze, jedną w Steinturcie. W każda biblioteka zaopatrzona jest w nowoczesne komputery z oprogramowaniem MsOffice. Druk jednej strony A4 kosztuje 0,02-0,04€ w zależności od usytuowania biblioteki, pieniądze pobierane są z tzw. Mensa kard, którą można nabyć w stołówce (Mensa) przy kasie. Swoją drogą, polecam używanie Mensa Kard nie tylko do płacenia za wydruk dokumentów, ale również do kupna posiłków w stołówce: są tanie (obiad z deserem to koszt około 3€) i bardzo smaczne (jedynie w Steinfurcie)

Warunki mieszkaniowe, co warto przywieźć ze sobą z Polski?

Warunki mieszkaniowe to największa przeszkoda do studiowania w Münster, miejsc jest mniej niż studentów, aby dostać akademik trzeba aplikować naprawdę wcześnie (ja aplikowałem w kwietniu na semestr zimowy i mieszkania nie dostałem). Kampus Steinfurt jest dla osób, które nie lubią dojeżdżać i dobrze odnajduje się w akademikowej atmosferze. Dla osób, dla których dojazd nie stanowi problemu (40 minut pociągiem lub godzina autobusem) polecam kampus przy Orleans Ring, ma on kilka zasadniczych zalet wynikających z jego położenia, a mianowicie: jest blisko do sklepów, obiektów sportowych, centrum językowego, biblioteki, wydziału architektury (dla architektów zdecydowanie najlepsza opcja), lodowiska, zaś dojazd do centrum rowerem zajmuje około piętnastu minut. Plusem jest również obcowanie z Erasmusami nie tylko z wydziału chemicznego.

Ja mieszkałem w tzw. WG (Wohngemeinschaft), czyli wynajmowałem pokój w mieszkaniu z innymi ludźmi. Udało mi się trafić na fajnych współlokatorów oraz wybitnie dobrą lokalizację (Leonardo campus). Dla osób poszukujących takiego rozwiązania polecam stronę http://www.wg-gesucht.de/.

Warto pamiętać, aby zabrać ze sobą rzeczy tak oczywiste, że często się o nich zapomina jak np. firanki. Oraz coś do jedzenia jeżeli mamy zamiar przyjechać w niedzielę, gdyż tego dnia wszystkie sklepy są zamknięte.

Koszty utrzymania

Ceny żywności w dyskontach (Aldi, Lidl) są troszeczkę wyższe niż w Polsce, bardzo drogi jest transport (całe szczęście na początku semestru jest możliwość kupna biletu semestralnego na cały land Nadrenii Północnej Westfalii koszt 230€ - mi zwrócił się już po 2 tygodniach), droższe są również usługi typu fryzjer, oraz ceny w restauracjach i barach. Koszt mieszkania w przypadku akademików to około 240€/miesiąc, ceny w WG oscylują między 300 a 350€/miesiąc.

Życie studenckie - rozrywki, sport, podróże

Oferta sportowa jest naprawdę bogata, każdy znajdzie coś dla siebie a koszt zajęć jest śmiesznie mały (przeważnie 15€/semestr). Ja uczęszczałem na Judo, Grappling oraz na kurs Salsy. Zajęcia sportowe uważam za jedną z najlepszych możliwości spędzania wolnego czasu dla osób nieprzepadających za chodzeniem do klubów.

Życie studenckie rozgrywa się głównie we środy, piątki oraz soboty. W każdy wtorek w barze Fial jest organizowane spotkanie dla Erasmusów tzw. Stammtisch, warto tam przyjść szczególnie na początku wymiany, aby poznać trochę ludzi.

Kluby – jedynym miejscem, które znam to Favelacamp. Byłem tam dwa razy i z czystym sumieniem mogę polecić każdej osobie lubiącej muzykę techno/minimal.

Podróże – do połowy grudnia najczęściej w weekendy, organizowane są wyjazdy do różnych niemieckich miejscowości, aby pojechać na taką wycieczkę, wystarczy zapisać się na stronie International Office. Ciekawą alternatywą jest podróżowanie na własną rękę z biletem semestralnym. Wyjazdy do sąsiednich krajów (Belgia, Holandia) wiążą się z nieco większymi kosztami, jednak myślę, że warto zainwestować trochę pieniędzy i je odwiedzić.

Adaptacja kulturowa

Nie miałem problemów z adaptacją kulturową, ludzie są sympatyczni i pomocni. Warto znać chociaż podstawy języka niemieckiego, gdyż większość ale nie wszyscy mówią po angielsku.

Krzysztof Przytocki