Leibniz Universität Hannover

Paweł Jabłoński

Wydział Geodezji i Kartografii PW

Nazwa uczelni przyjmującej: Leibniz Universität Hannover (LUH), Niemcy

Semestr zimowy 2014/2015

Z Warszawy do Hanoweru można dostać się najwygodniej samochodem, autobusem koleją lub drogą lotniczą. Połączenia lotnicze są stosunkowo drogie. Istnieją natomiast bardzo dogodne połączenia autokarowe. Rozwinięta w Niemczech sieć autostrad pozwala na znalezienie się w Polsce zaledwie w ciągu kilku godzin korzystając z komunikacji samochodowej. Możliwe są zatem bardzo częste i szybkie podróże do Polski, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Główny budynek Uniwersytetu znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasta – około 15 minut pieszo. Obok Uniwersytetu znajduje się przystanek tramwajowy. Komunikacja w mieście jest bardzo sprawna i rozbudowana. Dojazd nie stanowi problemu nawet dla studentów mieszkających w znacznej odległości od Uniwersytetu.

Każdy student może podróżować komunikacją miejską na podstawie ważnej legitymacji studenckiej. Koszt jej opłacenia na okres jednego semestru to jednak około 300 euro. Opłata jest obowiązkowa i wnoszona jeszcze przed wyjazdem.

Przed przyjazdem warto zatroszczyć się o zakwaterowanie. Wynajęcie mieszkania jest raczej kłopotliwe dla studenta z zagranicy. Koszt wynajmu pokoju kształtuje się w przedziale 300-350 EURO.

Ważną formalnością po przyjeździe jest zameldowanie w niemieckim urzędzie miasta.

Uniwersytet oferuje bardzo szeroką ofertę kursów. Na Wydziale Geodezji studiuje jednak jedynie kilkudziesięciu studentów. Nie ma zatem możliwości odbycia zajęć w innym terminie w wypadku nakładania się ich na siebie. Zmiany w LA są zatem niemal nieuniknione. Ćwiczenia i laboratoria odbywają się z reguły jedynie kilka razy w semestrze, a nie co tydzień. Należy jednak dość starannie się do nich przygotowywać. Obowiązują obszerne raporty – terminy ich oddania są bardzo rygorystycznie przestrzegane. Ich przekroczenie z reguły kończy się niezaliczeniem przedmiotu.

Większość egzaminów na wydziale geodezji to egzaminy ustne. Obszerność materiału do opanowania jest dość znaczna.

Dla niektórych studentów zagranicznych problemem w zaliczaniu była niedostateczna znajomość języka niemieckiego oraz niektórych programów wykorzystywanych do opracowywania ćwiczeń ( zwłaszcza MatLab). Ilość kursów w języku niemieckim jest bardzo ograniczona.

Uniwersytet oferuje bardzo dobre kursy językowe. Ilość miejsc jest jednak ograniczona, o ich przyznaniu decyduje losowanie.

Warunki studiowania są bardzo dobre. Biblioteki są bardzo dobrze wyposażone. Na całym kampusie dostępny jest bezprzewodowy Internet. Studenci mają też dostęp do bardzo wygodnego i zautomatyzowanego punktu ksero i druku.

Uczelnia oferuje bardzo szeroką ofertę zajęć sportowych. Hanower nie jest miastem pełnym atrakcji turystycznych – ale bardzo dobrą bazą wypadową. W pobliżu znajduje się lotnisko w Bremie, obsługiwane przez niektórych tanich przewoźników. Można również wybrać się łatwo do Holandii, Danii czy innych części Niemiec korzystając z transportu samochodowego.

Uniwersytet oferuje przede wszystkim wysoki poziom nauczania i wiele możliwości rozwoju. Jeśli chodzi natomiast o życie studenckie i podróże nie ma aż takich możliwości jak w wielu innych miejscach z którymi PW ma podpisane umowy. Często problemem jest brak czasu, zwłaszcza na kierunkach technicznych. Niemcy prowadzą studia techniczne na bardzo wysokim poziomie i wiele się można nauczyć. Należy wziąć to pod uwagę wybierając uczelnię przyjmującą.