Stuttgart Media University

Katarzyna Machnio

Papiernictwo i Poligrafia

Erasmus+ 2014/2015

Dane uczelni goszczącej: Stuttgart Media University / Hochschule der Medien Stuttgart Nobelstraße 10 D-70191 Stuttgart Germany

Przed wyjazdem

W celu przystąpienia do wymiany międzynarodowej w ramach programu Erasmus+ moim pierwszym krokiem było udanie się na spotkanie dotyczące wyjazdów zagranicznych organizowane przez koordynatorkę wymian mojego Wydziału (Inżynierii Produkcji), na którym mogłam dowiedzieć sie podstawowych informacji tj.: idea programu Erasmus+, uczelnie na które mogę aplikować, wymagane dokumenty oraz termin, w którym muszę je złożyć do określonych instytucji. Następnie z racji małego wyboru uczelni przyjmującej (dwie uczelnie) postanowiłam poszukać więcej możliwości. Po odnalezieniu interesującego mnie miejsca skontaktowałam się z koordynatorem uczelni ze Stuttgartu, który w szybkiej odpowiedzi zwrotnej zgodził sie podjąć współprace z Politechniką Warszawską. Później wystarczyło jedynie wypełnić Learning Agrement, w którym ustalone zostały przedmioty realizowane podczas programu (jeżeli oferta przedmiotów uczelni goszczącej pokrywała się z przedmiotami realizowanymi na uczelni rodzimej w okresie wyjazdu, konieczne było umieszczenie ich w wyżej wymienionym dokumencie). Dodatkowo przed wyjazdem niezbędnym było wyrobienie karty EKUS w Wojewódzkim Ośrodku NFZ oraz otwarcie konta bankowego o charakterze walutowym. Wypełnione i podpisane przez dziekana, koordynatora wydziału do spraw wyjazdów międzynarodowych i opiekuna wybranego przeze mnie (osoba reprezentująca studiowany przeze mnie kierunek, która mogła pomóc mi w wyborze realizowanych przedmiotów na uczelni goszczącej) zostały wysłane do Hochschule der Medien. Bardzo ważne jest, aby przed wyjazdem znaleźć sobie miejsce do mieszkania. Koordynator uczelni goszczącej przekazał mojego maila organizacji akademickiej, która zajmuje się kwaterowaniem studentów uczelni w Stuttgarcie. Dzięki temu informacje dotyczące terminów zapisów, wyniki rekrutacji były przekazywane mi na bieżąco drogą mailową. Koszt zamieszkania w domu studenta waha się w przedziale 200-400 euro.

 

W trakcie wyjazdu

Formalności niezbędne do wykonania po przyjeździe do szkoły przyjmującej :

- osobiste spotkanie z koordynatorem Erasmus uczelni goszczącej

- zakwaterowanie się w akademikach

- rejestracja (otrzymanie legitymacji studenckiej, koszt ok 80 euro)

- zakup biletu miejskiego (koszt ok. 200 euro)

- otwarcie konta bankowego (konto BW Bank za darmo dla studentów)

- zapisanie sie na przedmioty realizowane podczas semestru wyjazdowego w wirtualnym dziekanacie uczelni

- zameldowanie się w urzędzie miasta

Wszystkie wyżej wypisane obowiązki były wykonywane wraz z pomocą niemieckich studentów, którzy tworzyli organizacje pomocy studentom przyjeżdżającym w ramach programu Erasmus. Każdy z nas otrzymał swojego opiekuna "buddy`iego" który służył nam swoim czasem i pomocą w każdej nawet błahej sprawie (wyżej wymienione: otwarcie konta w banku, zakup karty miejskiej). Buddy kontaktował sie ze swoim podopiecznym mailowo przed przyjazdem i umawiał się ze studentem na pierwsze spotkanie zaraz po przyjeździe na dworcu autobusowym/lotnisku po to abyśmy mogli bezproblemowo dotrzeć do akademika i wypełnić na miejscu wszystkie potrzebne dokumenty z kierownikiem domu studenta. Wszystkie następne czynności były wykonane w pierwszym tygodniu po przyjeździe. A w razie problemów, tak jak napisałam wcześniej można było zawsze konsultować sie ze swoim buddy.

Życie w Stuttgarcie jest bardzo wygodne, w każdy zakątek miasta można dostać sie korzystając z komunikacji miejskiej (U-Bahn, S-Bahn, Bus), która działa wyśmienicie (punktualność, bezawaryjność). Również dostęp do wszelkich supermarketów, galerii handlowych jest łatwa, a same zakupy spożywcze w moim przypadku były bardzo proste ze względu na to, że akademik, w którym mieszkałam znajdowała sie w pobliżu dużego Kaufland`a, w których można było kupić żywność w porównywalnej cenie do cen żywności w Polsce.

Uczelnia Hochschule der Medien jest jedną z najlepszych uczelni na świecie kształcących przyszłych grafików, drukarzy i innych profesji medialnych (radio, telewizja , Internet). Zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez wykwalifikowana i doświadczona kadrę. Dużą zaletą uczelni był fakt posiadania maszyn drukujących (fleksodruk, offset, grawiura, sitodruk, druk cyfrowy, tampodruk) oraz innych sprzętów dzięki którym mogliśmy zebrać doświadczenie w praktyce. Wszystko wykonywaliśmy samodzielnie. Najciekawszymi i najbardziej interesującymi zajęciami moim zdaniem były zajęcia na których mogliśmy sami wykonać książkę szytą w twardej okładce, album fotograficzny, broszury z zszywkami, szyte nićmi bądź klejone.

Koordynator Erasmus na uczelni goszczącej zawsze z uśmiechem i od ręki pomagał nam w wypełnianiu dokumentów potrzebnych podczas zmiany Learning Agrement czy już później przed wyjazdem - Transcript of Record.

Po wyjeździe

Formalności niezbędne do wykonania po przyjeździe na uczelnię rodzimą należy wykonać 10 dni robaczych od daty podanej na umowie z CWM. Dokumentami, które pozwolą wypełnić nam ten obowiązek są m. in.: Transcript of Records (trzecia część dokumentu Learning Agreement – after the mobility), zaświadczenie o długości okresu studiów, zaświadczenie o uznaniu okresu studiów za granicą, wniosek o przekazanie grantu, dane osobowe studenta i informacja o studiach za granicą, wrażenia z pobytu za granicą.