Technische Hochschule Ingolstadt

Wyższa Szkoła Techniczna położona jest w niewielkim miasteczku, 100 km na północ od Monachium, w samym centrum Bawarii, najbogatszego landu Niemiec.

Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane a jego położenie pozwala na zwiedzenie okolicznych atrakcji turystycznych między innymi zamek, Ludwika Bawarskiego, Neuschwanstein. Miasto określane “wioską Audi” faktycznie słynie z tego że mieści się w nim fabryka oraz główne biura tejże firmy. Jednakże miasto ma też swoją unikalną historie i niezwykły urok. To właśnie tu żył doktor Frankenstein, oraz został założony pierwszy uniwersytet w Niemczech. W mieście tym swój początek miała również grupa Illuminati. Do dziś można zwiedzać stare kamieniczki w których mieściło się ów stowarzyszenie. A na wiosnę można wybrać się na wycieczkę śladami dr. Frankensteina. Centrum miasta nie ma charakteru wielkomiejskiej aglomeracji. Miasto dzięki temu że nie zostało zniszczone podczas wojny posiada jeszcze swój pierwotny rozkład z murem otaczającym centrum starego miasta, które jest wyłączone z ruchu samochodowego.

Sama szkoła to kompleks 6 nowoczesnych budynków (parę z nich jeszcze w trakcie budowy), w których znajduję się stołówka, laboratoria, sale dydaktyczne oraz biblioteka.

Jeżeli chodzi o wyjazd do Niemiec i załatwienie formalności z tym związanych to przebiega to sprawnie. Uczelnia niemiecka kontaktuje się ze studentem podając mu link do strony internetowej na której musi wypełnić formularz rejestracyjny. Proces rejestracji ma swoje etapy. Każdy z nich jest potwierdzany przez uczelnie przyjmującą dzięki temu student wie jakich formalności musi jeszcze dopełnić. Rejestracja jest bardzo przejrzysta i nie sprawia większych problemów. W razie jakichkolwiek problemów można kontaktować się z biurem spraw zagranicznych uczelni przyjmującej na drodze e-mailowej. Wszelkie potrzebne informacje znajdują się na stronie internetowej uczelni www.thi.de dostępnej również w języku angielskim.

Technische Hochschule Ingolstadt współpracuje z organizacją wynajmującą pokoje w akademikach dla studentów zagranicznych. Podczas wyżej wspomnianego procesu rejestracji otrzymuje się również informację o możliwym zakwaterowaniu. Po przejściu rejestracji elektronicznej student dostanie dokument potwierdzający przyjęcie na uczelnie oraz link do strony na portalu Facebook.com dla studentów z wymiany zagranicznej gdzie można uzyskać pomoc oraz odpowiedź na ewentualne pytania. Następnie wystarczy już tylko przyjechać na sesję orientacyjną zaczynającą się tydzień przed zajęciami. Na sesji student wprowadzany jest w życie uczelniane.