Technische Universitaet Darmstadt

TU Darmstadt to bardzo dobry uniwersytet. W rankingu najlepszych uczelni świata znajduje się sto miejsc przed najlepszymi polskimi uniwersytetami!

Przyjazd

Do Darmstadt przyjechałam na początku października 2014. We wrześniu nie brałam udziału w kursie językowym organizowanym przez uczelnię. Polecam, jednak, udział w tym, gdyż jest to doskonały sposób na zintegrowanie się z innymi studentami. We wrześniu uczelnia przygotowuje również szereg atrakcji dla „Erasmusów”. Warto wziąć w nich udział. Darmstadt znajduje się około 50 kilometrów od Frankfurtu nad Menem. Z lotniska do Darmstadt można dojechać specjalnym autobusem lub pociągiem.

Zakwaterowanie

W Darmstadt jest wielu studentów, więc nie jest łatwo z zakwaterowaniem. Pod koniec lipca uczelnia wysyła zapytanie czy chce się mieszkać w akademiku. O przyznaniu miejsca decyduje kolejność zgłoszeń. Można również aplikować przez stronę internetową. Mieszkałam w akademiku Karlshof. Jest on bardzo duży, mieszka tam wielu „Erasmusów”. Cały akademik podzielony jest na mieszkania: 4 lub 5 pokojów, dwie łazienki, kuchnia połączona z salonem. Miesięczny koszt mieszkania w takim akademiku to około 280 Euro.

Uczelnia

TU Darmstadt to bardzo dobry uniwersytet. W rankingu najlepszych uczelni świata znajduje się sto miejsc przed najlepszymi polskimi uniwersytetami! Zajęcia odbywały się zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim. Problemem, jednak, było to, że studiowałam tam socjologię, ponieważ nie było kierunku administracja. Mimo to, zajęcia były bardzo ciekawe, a profesorowie byli przyjaźnie nastawieni do zagranicznych studentów. Na zaliczenie przedmiotu trzeba było napisać esej na około 15 stron. Budynek uniwersytetu jest bardzo nowoczesny, znajduje się w nim stołówka uniwersytecka- obiad kosztuje około 2 Euro.

Życie „Erasmusa”

Wbrew powszechnej opinii, uważam, że Erasmus to nie są wakacje. Jeżeli chce się zaliczyć semestr, trzeba pracować tak samo ja na macierzystej uczelni. Bycie „Erasmusem” nie zwalnia z zaliczeń! Tak naprawdę to od nas samych zależy jak zorganizujemy sobie czas. Ja np. odbywałam praktyki w Deutsches Polen- Institut w Darmstadt. Uważam, że było to ciekawe doświadczenie. Moim zdaniem, podczas Erasmusa warto podróżować. Erasmus to z pewnością niezapomniane przeżycie.

Katarzyna Krupa