Technische Universität Hamburg-Harburg

Mój wyjazd na TUHH odbył się podczas przedostatniego semestru studiów magisterskich. Śmiało mogę powiedzieć, że był to najlepszy okres w czasie moich studiów. Decyzja o wyjeździe była strzałem w dziesiątkę. Semestr w Hamburgu był pełen przygód, nowych wrażeń i doświadczeń. Poznałam wielu niesamowitych ludzi z całego świata. Jeśli się zastanawiasz, czy dasz radę, czy warto, ja z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że będzie to jedna z Twoich najlepszych przygód i nie ma sensu dłużej rozmyślać.

TUHH jest jedną z najmłodszych uczelni w Niemczech. Uczelnia kształci około 7000 studentów, z tego około 20 % stanowią studenci międzynarodowi. TUHH oferuje kursy zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim. Plan układa się samemu na początku semestru, wybierając poszczególne przedmioty. W przypadku inżynierii środowiska większość przedmiotów była za 2 – 4 punkty ECTS. Inżynieria środowiska na TUHH specjalizuje się w uzdatnianiu wody i oczyszczaniu ścieków, gospodarce odpadami oraz ochronie środowiska. Profesorowie często zapraszają na zajęcia gości – osoby z firm, bądź odpowiedzialne za jakiś projekt naukowy, ponadto organizowane są wycieczki tematyczne, co stanowiło ciekawe urozmaicenie. Polecam zapisanie się na laboratoria. Uczelnia ma bardzo dobre warunki, zajęcia prowadzone są w małych grupach.

Na początku semestru zimowego uczelnia organizuje 2 tygodniowy intensywny kurs języka niemieckiego. Studenci w ramach wymian zagranicznych nie muszą za niego płacić. TUHH oferuje także kursy językowe w trakcie semestru (m.in.: język niemiecki, angielski, hiszpański).

TUHH mieści się w peryferyjnej dzielnicy Hamburga – Harburgu. Kampus uniwersytetu składa się z dwóch części. Główna część zawiera większość budynków wydziałów, budynek administracji uczelni, bibliotekę, stołówkę (Mensa), kawiarnię, sklep, centrum komputerowe i klub fitness. Pozostałe budynki wydziału oddalone są około 15 – 20 min pieszo od głównej części.

Harburg jest bardzo dobrze skomunikowany z centrum miasta. Bezpośredni S – Bahn dojeżdża do centrum w 15 – 20 min. Kolejka kursuje mniej więcej do godz. 1 od pon do czw., w weekendy całą dobę. System transportu miejskiego w Hamburgu funkcjonuje bardzo sprawnie. Jeżeli chodzi o bilety, to w Niemczech wraz z początkiem semestru należy uiścić opłatę semestralną na uczelni, która zawiera w sobie m.in. opłatę za bilet na komunikację miejską. Bilet jest ważny przez cały semestr na terenie całego Landu we wszystkich środkach transportu (S-Bahn, U-Bahn, kolej regionalna, autobusy i tramwaje wodne). Był to koszt około 240 Euro.

Większość akademików uczelni zlokalizowana jest w Harburgu – 15 – 20 min na pieszo od uczelni, 5 min autobusem. Akademiki w Hamburgu zorganizowane są w ten sposób, że jest to blok z osobnymi mieszkaniami dla od 2 do 8 osób. W skład mieszkania wchodzą jednoosobowe pokoje, kuchnia z jadalnią, łazienka (jedna, dwie bądź trzy w zależności jak duże mieszkanie, na ile osób). W pokoju znajduje się łóżko, duża szafa, biurko i szafka pod biurko. Ponadto każdy otrzymuje kołdrę, poduszkę, 2 komplety pościeli, talerze, szklanki, kubki i sztućce. Na stronie można znaleźć opisy i zdjęcia akademików http://www.studierendenwerk-hamburg.de/studierendenwerk/de/home/. Miesięczny koszt wynajmu wynosi 300 Euro. Aplikacja o miejsce w akademiku zaczyna się dużo wcześniej. Jak dobrze pamiętam, wysyłałam skan z podaniem na początku maja i przydzielono mi pokój. Informacje odnośnie procesu aplikacji znajdziecie na stronie ACCO TUHH https://www.tuhh.de/alt/tuhh/education/contacts/international-office/accommodation-office-acco-tuhh.html. Jeżeli chodzi o inne opcje zakwaterowania, to w grę wchodzi prywatny akademik (koszt około 350 Euro), bądź pokój w prywatnym mieszkaniu (300 – 400 Euro). W przypadku każdej opcji trzeba być przygotowanym na opłacenie kaucji.

Pozostałe koszty utrzymania, takie jak wydatki na żywność, są porównywalne, bądź nieznacznie wyższe niż te w Warszawie.

Na uczelni działają dwie organizacje, które wspierają studentów międzynarodowych oraz z wymian – ESN oraz Compass TUHH. Organizują one szereg wydarzeń, od spotkań informacyjnych na początku semestru, po imprezy, pikniki, wycieczki, wyjścia do kin, teatrów, wyjścia na wspinaczkę czy łyżwy. Ponadto jako nowa studentka otrzymałam od uczelni „Freikarte”, która upoważniała do bezpłatnego wstępu do teatrów, filharmonii, opery i wielu muzeów przez 3 miesiące.

Jeżeli chodzi o uprawianie sportu, to warto zakupić kartę Hochschulsport. Koszt takiej karty to 50 Euro za semestr. Oferta jest bardzo szeroka – zajęcia taneczne, fitness, sporty drużynowe, treningi biegowe. Druga opcją jest Sportspass, który ma kilkanaście klubów fitness w całym Hamburgu.

Hamburg jest miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Ma niesamowity klimat miasta portowego. Jest największym portem morskim oraz czołowym europejskim portem dla ładunków skonteneryzowanych i masowych. Warta uwagi jest Dzielnica Spichlerzy (Speicherstadt) ze wspaniałymi ciągami starych budynków z czerwonej cegły ściśniętych wzdłuż kanałów. Ponadto jezioro Alster, położone w centrum miasta, Łaba, Hafencity, Park Planten un Blomen z pokazem fontann, Stadt Park, Altona, Blankenese oraz nocne życie na St. Pauli, Reeperbahn oraz Sternschanze. W okresie zimowym w całym mieście rozstawione są jarmarki świąteczne, a w listopadzie i okresie wiosennym działa wesołe miasteczko (Hamburger DOM). Warto zrobić sobie także kilka wycieczek poza miasto – Lüneburg, Lubeka, Brema, Stade, Schwerin, Pustać Lüneburska z pięknymi wrzosowiskami oraz wyspa Sylt. Jeżeli chodzi o ceny biletów kolejowych, to najbardziej korzystne są bilety grupowe. Hamburg i okolice (Brema i Lubeka) stanową także bardzo dobrą bazę wypadową do dalszych wycieczek. Lotniska położone są blisko centrum miast i oferują szereg tanich połączeń (Ryanair, Wizzair, Easyjet).

Tak jak wspomniałam na początku, semestr spędzony w Hamburgu był najlepszym okresem w czasie moich studiów. Hamburg jest pięknym miastem i daje wiele możliwości, jeżeli chodzi o spędzanie wolnego czasu i turystykę. Ze studiów również jestem zadowolona. Oferta przedmiotów na TUHH była dość szeroka, a uczelnia i kadra przyjazna dla międzynarodowych studentów. Jeżeli zastanawiasz się nad wyjazdem na Erasmusa, to zdecydowanie warto!

Katarzyna Paduch                                                                                                                          

Wydział Inżynierii Środowiska Inżynieria Środowiska

spec. Gospodarka Odpadami

e-mail: katarzyna.paduch@hotmail.com