Instituto Superior Tecnica - Lisboa

Wyjazd do Lizbony był zdecydowanie najlepszą decyzją w moim życiu. Dzięki wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus+ zdobyłam cenne doświadczenie, wzbogaciłam swoją wiedzę, a przede wszystkim poznałam niesamowitych ludzi z całego świata. Lizbona zauroczyła mnie całkowicie i z największą przyjemnością będę tam wracać, by odkrywać ją na nowo.

Do Lizbony wybrałam się samolotem linii TAP. Bilety nie były tanie, aczkolwiek skorzystałam z promocji jaką linie TAP przygotowały dla studentów wyjeżdżających na studia za granicę. Dzięki promocji mogłam zabrać dodatkowy bagaż ważący do 10kg.

ZAKWATEROWANIE

Przed wylotem zarezerwowałam pobyt na 3 noce w hostelu Lisbon Chillout, który znalazłam na stronie www.airbnb.pl. W ciągu pierwszych dni w Lizbonie szukałam mieszkania. Instituto Superior Tecnico składa się z trzech kampusów. Główny znajduje się w dzielnicy Alameda, gdzie z łatwością można znaleźć pokój do wynajęcia za 300-350 euro. Polecam wybrać się na uczelnie, gdzie na tablicy informacyjnej można znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących wynajmu mieszkań i pokoi. Moje wszystkie zajęcia odbywały się na kampusie Taguspark, który znajduje się daleko poza miastem. W ciągu 5 miesięcy mojego pobytu, mieszkałam w dwóch miejscach. Pierwszy pokój jaki wynajęłam mieścił się w miejscowości Sao Marcos, 25 minut pieszo od kampusu Taguspar, jednak dość daleko do Lizbony. Mieszkanie było tanie (220 euro/miesiąc) i blisko uczelni, lecz podróż do miasta była zbyt skomplikowana i kosztowna, dlatego po miesiącu przeprowadziłam się do Lizbony. Znalazłam pokój przy stacji kolejowej Sete Rios (niebieska linia metra, przystanek Jardim Zoologico). Był to pokój za 300 euro/miesiąc, bardzo dobry dojazd metrem do centrum Lizbony, a także na wydział. Darmowy szkolny autobus, jadący z kampusu Alameda do kampusu Taguspark zatrzymywał się na przystanku Sete Rios.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Lizbona to miasto, które można zwiedzić w kilka dni tylko i wyłącznie spacerując, jednak na kilka miesięcy będziesz potrzebować karty miejskiej – Viva Lisboa, której wyrobienie kosztuje 7 euro (2 tygodnie oczekiwania na kartę) lub 12 euro (3-4 dni oczekiwania na kartę). Taka kartę można wyrobić na stacji metra Marques de Pombal. Miesięczne doładowanie karty wynosi 35,65 euro z możliwością korzystania z metra, autobusów oraz tramwajów. Bilet jednorazowy kosztuje 1,40 euro (metro) oraz 1,85 euro (autobus), dlatego najlepszym rozwiązaniem jest karta Viva Lisboa.

WYŻYWIENIE

Najpopularniejszym supermarketem jest Pingo Doce (odpowiednik polskiej Biedronki) – bardzo dobry wybór i niskie ceny, otwarty od poniedziałku do soboty od 7 do 21, w niedziele do 20. Poza Pingo Doce znajdziesz również supermarkety Lidl i Continente z większym asortymentem. Polecam obiady na uczelnianych stołówkach, których koszt to ok. 4,50 euro. Standardowy lunch składa się z zupy, drugiego dania, deseru, napoju oraz pieczywa.

UCZELNIA

IST to prestiżowa uczelnia techniczna. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim, w profesjonalny i interesujący sposób. Przez cały semestr było bardzo dużo pracy własnej i grupowej. Raporty, prezentacje, projekty…Studia na IST to ogromna szansa rozwoju, więc jeśli nie myślisz o Erasmusie jak o wakacjach, ta uczelnia zdecydowanie jest dla Ciebie.

W pierwszym tygodniu organizacja studencka NAPE przydziela mentora do 3-4 osobowej grupy studentów z zagranicy. NAPE przez cały semestr organizuje wiele ciekawych eventów, bbq, wycieczek, specjalnie dla zagranicznych studentów IST.

Uczelnia oferuje również naukę języka portugalskiego, za który zapłaciłam 75 euro. Zajęcia odbywały się wieczorami, 2 godziny dziennie, cztery razy w tygodniu. Na pierwszych zajęciach został przeprowadzony test, po którym przydzielono mnie do odpowiedniej grupy. Jestem bardzo usatysfakcjonowana poziomem prowadzenia zajęć i bardzo polecam, gdyż warto nauczyć się choć trochę języka kraju, w którym spędza się kawałek swojego życia.

SESJA EGZAMINACYJNA

Wybierając się na IST trzeba się liczyć z ciężką pracą przez cały semestr. Egzaminy również są bardzo wymagające. Materiału do nauczenia się jest bardzo dużo, ponadto terminy ostatecznego oddania projektów, czy prezentacji zbiegają się z egzaminami co komplikuje dobre przygotowanie się na wszystko. Systematyczność jest jedynym rozwiązaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań, prowadzący są chętni do pomocy i wyjaśnień

ROZRYWKA I PODRÓŻE

W Lizbonie funkcjonuje kilka organizacji studenckich, m.in. ESN Lisboa, ELL – Erasmus Life Lisboa, czy E>L – Erasmus Lisboa. Wszystkie prześcigają się w organizacji imprez i wycieczek dla zagranicznych studentów. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej jedną kartę (10euro), by móc korzystać ze zniżek na wszelkiego rodzaju wydarzenia. Typowym miejscem na spędzanie wieczorów przez studentów, nie tylko z zagranicy, jest Bairro Alto, ze szczególnym uwzględnieniem Erasmus Corner.

Będąc w Lizbonie warto wybrać się na wycieczkę do Sintry, Cabo da Roca, Peniche, nieco dalej na północ do Fatimy, Coimbry i Porto, oraz na południowe przepiękne wybrzeże Algarve.

PODSUMOWANIE

Mam nadzieje, że powyższe informacje będą przydatne w podjęciu decyzji o wyjeździe do Lizbony. Erasmus daje ogromne możliwości, dlatego pomimo różnych zdarzeń, również tych nienajlepszych, drugi raz wybrałabym Portugalię.

Wioleta Krajewska