University of Beira Interior

Wyjazd rozszerza horyzonty, zmienia myślenie, daje możliwość poznania nowych ludzi, a tym samym ich kultur, tradycji, pozwala poprawić swobodę wypowiadania się w języku angielskim.

O mieście

Covilhã to małe miasto położone w pasie gór Serra da Estrela z najwyższym szczytem Portugalii Torre o wysokości 1993 m n.p.m. Miasto reklamuje się jako centrum sportów zimowych, zbudowane jest na zboczu górskim, na wysokości około 600 m. n.p.m. Należy zatem być przygotowanym, że różnice wysokości pomiędzy miejscami, które będziemy odwiedzać najczęściej ( budynki uczelni, akademiki, sklepy ) mogą sięgać nawet setek metrów. Cechą charakterystyczną Covilhi są wąskie brukowane uliczki, stare budynki pokryte od zewnątrz ceramiką ( tzw. Azulejos – szkliwione płytki ceramiczne pokrywające ściany), oraz... palmy, oliwki i drzewa pomarańczowe. Miasto bardzo bezpieczne, nieskomercjalizowane. Miasto z długą tradycją przemysłu wełnianego. obecnie obiekty uczelni znajdują się w odrestaurowanych i przebudowanych budynkach fabryk.

O uczelni

Uniwersytet Beira Interior ma swoje siedziby w budynkach dawnej fabryki. Uniwersytet, pod względem administracyjnym podzielony jest na pięć wydziałów : Wydział Nauk Ścisłych, Wydział Inżynierii, Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, Wydział Filozofii i Sztuk Pięknych oraz Wydział Nauk o zdrowiu. Budynek Wydziału Inżynierii znajduje się ok. 25 minut drogi (pieszo) od akademika ( PAC). Uczelnia wyposażona w laboratoria, sale do pracy w grupach, bibliotekę, stołówkę, bar. Językiem wykładowym jest Portugalski z konsultacjami z wykładowcami w języku angielskim ( wykładowcy z reguły dobrze znają język angielski). Zaliczenia, projekty, praca w grupie w języku angielskim.

Jak dojechać

Z lotniska z Porto najlepiej jechać metrem, linia fioletowa E, przy wykupieniu specjalnej karty w biletomacie koszt biletu strefa z4 – 1,85 EUR. Następnie można jechać autobusem ( przystanek rede- express ul. Aleksandre Herculano 336) koszt do Covilhã z kartą studencką 14,90 EUR, koszt jazdy pociągiem 20 EUR. Z lotniska w Lizbonie też najlepiej jechać metrem ( bilet tańszy ze specjalną zieloną kartą dostępną w bieletomacie przy stacji metra), następnie na stacji Jardim Zoologio – przystanek autobusowy rede-express ( cena biletu 13,90 EUR z kartą studencką). Dojazd z Covilhã do akademika ( PAC – estrada da Sineiro 39) autobusem miejskim do Polo IV ( koszt biletu 1,25 EUR brak zniżek) lub taksówką w dzień cena ok. 5 EUR w nocy 6,5 EUR.

Gdzie warto kupować? Ceny? Gdzie jeść?

Najbliższy sklep akademika Meu super. Na większe zakupy należy wybrać się do centrum handlowego Serra Shopping z supermarketem Continente. Znajduje się on na obrzeżach miasta dlatego najlepiej jechać autobusem miejskim – 1,25EUR lub piechotą ok. 30 minut. Lidl znajduje się 5 minut drogi od Serra Shopping. Ceny produktów spożywczych z reguły są dwa razy wyższe jak w Polsce. Np. najtańszy chleb – 1 EUR, jajka opakowanie 6 szt. – 0,8 EUR, olej – 1,4 EUR. Ceny oliwy z oliwek, wina i kawy niższe jak w Polsce. Najtańsze wino można kupić już za 1,5 EUR.

Najtaniej jeść obiady na stołówce cena 2,7 EUR w zestawie zupa, bułka, danie główne (ryba lub mięso, ryż, frytki, warzywa), napój, deser. Godne polecenia miejsca do zjedzenia: Taberna, Saudade, restauracja Merendola, Sporting. Największym atutem Portugalii jest ich kawa, która jest nie tylko tania, ale i bardzo smaczna. Dostępna wszędzie w Pastelariach.

Mieszkanie

Odgórnie Erasmusi zakwaterowywani byli w akademiku przy Wydziale Nauk Humanistycznych. Skrót pełnej nazwy obiektu (PAC – od rezydencja Pedro Abrales Cabral – odkrywcy Brazylii). Warunki bardzo dobre, choć akademik wyglądem przypomina więźienie.

Pokoje są dwu osobowe piętrowe, na jeden prysznic, WC, lodówkę i mikrofalówkę przypadają 4 osoby. W segmencie są dwa zlewy, jeden na dwie osoby i duże lustro. W budynku są dwa piętra na każdym znajduje się kuchnia. Podstawowe naczynia najlepiej wziąć ze sobą lub spytać sprzątaczek, ponieważ sporo rzeczy zostaje po Erasmusach i można za darmo wziąć. Za pranie płaci się 2 EUR. Żelazko jest udostępniane za darmo. Pościel oraz ręczniki (jeden duży, kąpielowy drugi mały) wymieniane co dwa tygodnie. Opłata za akademik 100 EUR + 5 EUR za ogrzewanie ( zaletą mieszkania w akademiku jest to, że posiada on ogrzewanie, szczególnie istotne w semestrze zimowym. Większość mieszkań go nie posiada). W obiekcie znajduje się też living room z wygodnymi kanapami i dwoma telewizorami.

Podróże, ogólne wrażenia, ludzie

Podróże organizowane są przez ESN do różnych zakątków Portugalii (ja osobiście ich nie polecam, ze względu na słabą organizację i wykorzystanie czasu). Warte jest wypożyczenie samochodu i indywidualne zwiedzanie (warunek 5 chętnych, zgranych osób).

Ludzie w Portugalii bardzo przychylni, pomocni. Wykładowcy rzetelni, poświęcający czas studentom, chcący przekazać wiedzę, przychylnie nastawieni, pomocni.

Wyjazd rozszerza horyzonty, zmienia myślenie, daje możliwość poznania nowych ludzi, a tym samym ich kultur, tradycji, pozwala poprawić swobodę wypowiadania się w języku angielskim. Niezapomnianie doświadczenie, relacje ze wspaniałymi ludźmi, przepiękne krajobrazy oraz malownicze położenie w górskim klimacie miasta Covilhã sprawia, że człowiek chciałby tu wrócić...

Regina Tomasik,

rega1990@wp.pl

okres pobytu 15.09.2014 – 24.02.2015