University of Ljubljana

Piotr Sikora

E-mail: sikorap@ee.pw.eud.pl

Kierunek: Automatyka i Robotyka

University of Ljubljana, semestr zimowy, 01.10.2014-20.02.2015

Miejsce pobytu i dojazd

Dojazd do stolicy Słowenii, Lublany, wymaga organizacji oraz cierpliwości. Możliwości jest wiele, np. połączenie lotnicze Warszawa-Lublana (Adria Airways, ok. 140€), połączenie lotnicze Warszawa-Londyn-Lublana lub Warszawa-Bruksela-Lublana ( tanie linie lotnicze Wizzair oraz Ryanair, ok. 100€). Inne środki transportu to autokar ( Sindbad, Agat- bezpośrednio ok. 60€, Polski Bus- do Wiednia), pociąg ( Warszawa- Villach, Warszawa- Wiedeo, Villach-Lublana, Wiedeń-Lublana ok. 60€). Podróż autokarem oraz pociągiem zajmuje około 20h, natomiast lot bezpośredni 2h.

Uniwersytet

Uniwersytet Lublański to instytucja z bogatą tradycją. Założony został w 1919 roku. Obecnie studiuje na nim ponad 50 000 studentów, zatrudnionych jest około 6 000 pracowników. Uniwersytet posiada 23 wydziały oraz 3 akademie artystyczne. Wydział Elektryczny znajduje się przy ulicy Tržaška Cesta25, niedaleko od centrum i akademika.

Kursy

Wydział Elektryczny oferuje bogaty program nauczania (http://www.fe.unilj.si/en/educational_process/information_for_foreign_students/general_information/). Moje kursy były realizowane po angielsku, niestety były to zajęcia nieregularne tj. konsultacje, laboratoria, seminaria. Wykłady niestety były tylko w języku słoweńskim.

Życie

Słowenia to kraj położony w sercu Europy, gdzie Alpy spotykają się z Morzem Adriatyckim. Powierzchnia całkowita wynosi 20.273 km2, liczba mieszkańców to 2 miliony. Walutą Słowenii jest Euro. Większość mieszkańców posługuję się językiem angielskim, więc nie ma większych problemów z komunikacją.

Lublana to stolica kraju, znajduje się w dolinie nad rzeką Lublanicą. Zamieszkuje je ponad 300 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się wiele atrakcji: zamek na wzgórzu, Park Tivoli, galerie, teatry itd.

Wszyscy studenci zagraniczni mają możliwość zakwaterowania w akademiku( należy wcześniej się o to ubiegać). Do wyboru są dwa akademiku zlokalizowane na dwóch różnych campusach w różnych częściach miasta: Rozna Dolina i Bezigrad. Ja mieszkałem w Roznej Dolinie, DOM IV. Czas dojścia od akademika do Wydziału Elektrycznego to 10 minut pieszo. Warunki mieszkaniowe były dość dobre: pokoje dwuosobowe, kuchnie i łazienki na korytarzach, Internet (należy posiadać kabel Ethernet). Czynsz wynosił od 100 do 130 € w zależności od zniszczeń. Polecam powyższy akademik na campusie Rozna Dolina ze względu na świetną atmosferę oraz liczne rozrywki (imprezy, koncerty, siłownia, stołówka). Zakwaterowanie prywatne to koszt minimum 200 € miesięcznie.

Koszty utrzymania

Bilet miesięczny to koszt rzędu 20 €, taksówki nie są drogie (4-5 €). Ceny żywności są zdecydowanie wyższe niż w Polsce(+20%). Każdy student w Słowenii otrzymuje dofinansowanie od rządu na posiłki. Jest to system kuponów, subwencja wynosi 2.63€ , ilość kuponów: na każdy dzień roboczy. Więcej informacji na stronie: https://www.studentska-prehrana.si/Pages/News.aspx.

Przydatne informacje

http://www.fe.uni-lj.si/en/

http://www.uni-lj.si/international_cooperation_and_exchange/incoming_students/

http://www.lpp.si/

http://www.stud-dom-lj.si/

Życie studenckie

Organizacja studencka SOU i ESN organizują wiele imprez, wyjazdów. W Lublanie można znaleźć wiele klubów (polecam Companieros, Cirkus oraz Parlament). Co więcej, warto zwiedzić wiele miejscowości (Piran, Koper, Ptuj) oraz kraje sąsiadujące; ciekawym pomysłem jest wypożyczenie auta (zniżki dla Erasmusów) bądź skorzystanie z usług GoOpti, blablacar lub prevoz.

Ocena

Merytoryka: 4/5

Ogólna: 5/5