KTH Royal Institute of Technology

KTH to świetny wybór na Erasmusa jak i na całe studia, spędziłem w Sztokholmie kilka wspaniałych miesięcy i nawiązałem wiele nowych znajomości z ludźmi z całego świata. W Szwecji można wesoło spędzić czas, jak i skorzystać naukowo na uczelni.

Jestem studentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. W drugiej połowie zeszłego roku miałem przyjemność studiować przez jeden semestr na jednej z najbardziej uznanych szwedzkich uczelni- KTH. Sztokholmska politechnika (jedna z największych w całej Skandynawii) od lat zajmuje wysokie miejsca w rankingach szkół wyższych. Swoją renomę zawdzięcza świetnemu zapleczu technicznemu, wykwalifikowanej kadrze oraz szerokiej ofercie dydaktycznej. KTH to uczelnia przyjazna studentowi.

REJESTRACJA I PIERWSZE KROKI

Gdy pierwszy raz przyjechałem do Sztokholmu, KTH od razu zrobiła na mnie dobre wrażenie. Zaraz po pojawieniu się na uczelni zaopatrzono mnie w podręczny poradnik, gdzie krok po kroku wytłumaczono, jak należy załatwić wszelkie formalności związane z pobytem. W razie dodatkowych pytań śmiało można było udać się do biura spraw studenckich, gdzie oferowano różnego rodzaju pomoc- od znalezienia zakwaterowania po rejestrację do uczelnianych systemów. Ponadto organizowano specjalne spotkania z koordynatorami wymian studenckich, na których z pomocą pracowników uczelni nowi studenci mieli możliwość zarejestrowania się na konkretne zajęcia, jak również poznania struktury całej politechniki. Aby mieć łatwiejszy start na uczelni warto przyjechać do Szwecji co najmniej tydzień przed rozpoczęciem semestru, aby móc w pełni skorzystać ze wszelkich form pomocy w aklimatyzowaniu się na KTH, jak również nawiązać pierwsze znajomości z innymi studentami podczas wielu imprez i spotkań organizowanych dla nowych studentów.

ZAKWATEROWANIE

Największym problemem nie tylko KTH, ale i wszystkich uczelni w Sztokholmie, a nawet i całej Szwecji jest brak miejsc do zamieszkania dla studentów. Co prawda na terenie miasta i w jego okolicach znajduje się kilka akademików, ale nie są one w stanie zapewnić zakwaterowania wszystkim przyjezdnym. Miejsca do spania należy szukać przede wszystkim na własną rękę (np. poprzez SSSB - organizację zarządzającą pokojami w akademikach bądź próbując wynająć coś prywatnie). Ofert najlepiej szukać na forach akademików (np. na Facebooku) jak i szwedzkich stronach z ogłoszeniami (np. Blocket). Znalezienia zakwaterowania nie wolno odkładać na ostatnią chwilę, aby znaleźć sobie naprawdę dogodną lokalizację w rozsądnej cenie, należy zacząć się interesować tym już kilka miesięcy wcześniej (zwłaszcza gdy nie ma się jeszcze wprawy w szukaniu pokojów na forach, to naprawdę cenna umiejętność w Szwecji). Ponadto należy uważać na wszechobecnych oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze pod pozorem wynajmu mieszkania. Pokój powinno się najpierw obejrzeć przed dokonaniem transakcji lub należy poprosić o to, by znajomy ze Szwecji to zrobił w naszym imieniu. Ewentualnie można namówić osobę, od której się wynajmuje mieszkanie, aby „oprowadziła” nas  przy użyciu Skype. Sam na początku pobytu w Sztokholmie zatrzymałem się u kolegi. Dopiero po dwóch tygodniach znalazłem własny kąt. Wynająłem z drugiej ręki pokój w Lappisie- prawdopodobnie najlepszym akademiku KTH.

TRANSPORT

Zdecydowanie najlepszym środkiem transportu między Polską a Szwecją są samoloty. Lot trwa niecałe 1,5 h a bilety w tanich liniach lotniczych (takich jak Ryan Air i Wizz Air) kosztują w granicach 70 zł w jedną stronę, gdy zarezerwuje się je z odpowiednim wyprzedzeniem. Z kolei z lotniska do centrum Sztokholmu najłatwiej dostać się autobusami Flygbussarna regularnie jeżdżącymi na tej trasie.

KOSZTY ŻYCIA W  SZWECJI

Szwecja jest jednym z najdroższych krajów w Europie, jeśli chodzi o koszty utrzymania. Jadąc do Sztokholmu najlepiej mieć dodatkowe fundusze, ponieważ z samego stypendium 500 euro/miesiąc praktycznie nie da się tam przeżyć, wynajmując własny pokój, mając kartę miejską itp. W Sztokholmie najlepiej zaopatrywać się w jedzenie w stosunkowo tanich supermarketach takich jak np. Lidl.

SZTOKHOLM

Sztokholm to rozległe, spokojne miasto malowniczo położone na niezliczonej liczbie wysp połączonych wieloma mostami. Jak na stolicę przystało, imponuje on zróżnicowaną zabudową, bardzo ładną starówką (Gamla Stan) i dużą ilością zieleni. Klimat nie różni się znacząco od tego, który znamy z Polski. Jedynie lato zdaje się być nieco chłodniejsze. Zaskoczyła mnie z kolei stosunkowo łagodna zima. Długość dnia i nocy silnie różnicuje się na przestrzeni całego roku. Najpopularniejszymi atrakcjami turystycznymi w Sztokholmie są Vasa Museet oraz Skansen.

Marek Wiertel