Budapest University of Technology and Economics

W okresie 09.2014 – 01.2015 brałam udział w międzynarodowej wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus +, gdzie przez pół roku studiowałam w języku angielskim w jednej z najbardziej cenionych uczelni na Węgrzech, Budapest University of Technology and Economics. Miałam przyjemność studiować na Wydziale Ekonomi i Nauk Społecznych. Było to niezwykłe doświadczenie, a pobyt na węgierskiej uczelni oceniam na bardzo pozytywny.

PRZED WYJAZDEM

Po złożeniu odpowiednich dokumentów na swoim wydziale na Politechnice Warszawskiej i otrzymaniu zgody na udział programie należy osobiście wypełnić ankietę on-line oraz załączyć wymagane dokumenty na stronie uczelni BME – jest to konieczne, by wziać udział w rekrutacji. Proszę zwrócić uwagę na termin zgłaszania swojej kandydatury. Następnie otrzymają Państwo zgodę na odbycie semestru na zagranicznej uczelni drogą e-mailową. Na stronie dostępna jest również szeroka lista przedmiotów dla danej specjalizacji, z której sami wybieramy przedmiot, w którym chcemy brać udział podczas semestru na zagranicznej uczelni. Przedmioty uzależnione są od semestru (letni/zimowy).

BME

Budapest University of Technology and Economics położony jest w stolicy Węgier, nad samym brzegiem Dunaju. To jedna z najstarszych technicznych uczelni na świecie, utworzona w 1782 roku. Uczelnia z tradycjami posiada bogaty program edukacyjny. Misją Uniwersytetu jest przyczynienie się do rozwoju gospodarczego Węgier, skutecznych badań, rozwoju i innowacji poprzez prowadzenie edukacji oraz badań naukowych w dziedzinie technologii, ekonomii, nauk społecznych na najwyższym poziomie. Kampus BME jest to ogromny kompleks budynków oraz terenów zielonych. Możecie tam znaleźć bardzo dobrze wyposażone sale dydaktyczne, ogromną bibliotekę, stołówkę,siłowniĘ, a wszystko w niesamowitym archektonicznym klimacie typowym dla Budapesztu.

Na uczelni możecie znaleźć ludzi z całego świata, szczególnie z Brazylii, Portugalii, Hiszpanii czy Francji. Budapeszt nie jest częstym wyborem Polaków na wymianę zagraniczną.

Studenci BME korzystają z programu Neptun. Każdy otrzymuje swój kod i hasło, którym posługuje się przez cały semestr. Student znajdzie tam swój plan zajęć, wszelkie informacje o zmianach w planie podczas semestru, przedmiotach, zaliczeniach, egzaminach oraz ocenach.

ESN działające na BME organizuje liczne rozrywki w ciągu semestru: wycieczki do sąsiednich krajów, imprezy tematyczne, konkursy, co tygodniowe spotkania w różnych miejscach, zwiedzanie Budapesztu. Jeśli potrzebujesz pomocy zawsze masz do dyspozycji swojego mentora.

BUDAPESZT

Nie bez powodu wybrałam to miejsce. Budapeszt to miasto położone nad Dunajem, pełne pięknych kamienic, kościołów, placów, pomników i fontann. Szczególnie okazale prezentuje się nocą, oświetlone mosty i budynki tworzą niezwykły widok. To miasto nigdy nie śpi. Liczne restauracje, puby, bary otwarte są do późnych godzin. Nie potrzebujesz dużego budżetu, by móc tam żyć, ceny porównywalne do cen w Polsce. Niestety ze stypendium starczy jedynie na wynajęcie mieszkania. BME nie posiada akademików.

Było to niesamowite doświadczenie. Każdemu poleciłabym Budapest University of Technology and Economics. Ludzie i miejsca w Budapeszcie są niezwykłe. Program Erasmus+ pozwolił mi na udoskonalenie języka angielskiego, poznanie innych kultur oraz ludzi, nie tylko z krajów europejskich. Wymiany międzynarodowe poszerzają horyzonty myślowe oraz otwierają na świat. Pobyt na węgierskiej uczelni oceniam na bardzo pozytywny.

Warto odwiedzić ich stronę internetową, gdzie znajdują się wszelkie potrzebne informacje o uczelni oraz warunkach studiowania: http://www.bme.hu/?language=en

Natalia Karpińska

n.karpinska93@gmail.com