Queen’s University

Queen’s University w Belfaście oferuje szeroki wybór kursów. Obejmuje kierunki od medycyny, przez filozofię, do inżynierii mechanicznej i lotnictwa. Można tam spotkać studentów dosłownie z całego świata, ale głównie są to osoby z programu Erasmus, oraz brazylijscy studenci uczestniczący w wymianie międzynarodowej.

Belfast to miasto średniej wielkości. Uniwersytet znajduje się w jego południowej części, w zasięgu 15 minutowego spaceru od centrum.  W Belfaście, podobnie jak w całej Irlandii Północnej, pamięć o konflikcie między protestantami a katolikami jest wciąż żywa. Sam konflikt jest już na szczęście przeszłością. Moim zdaniem miasto jest całkowicie bezpieczne. Osobiście nie spotkałem się z żadnymi, nawet najdrobniejszymi przejawami niechęci wobec osób innych narodowości czy religii.

Po zakwalifikowaniu się do wyjazdu otrzymałem od Queen’s University osobny formularz dla studentów przyjeżdżających w ramach programu Erasmus. Wypełnienie go było warunkiem aby zostać przyjętym. Początkowo, kontakt mailowy z biurem Erasmusa w Belfaście był nieco powolny, ale pilniejsze sprawy można było załatwić telefonicznie. Po przyjeździe na wymianę kontakt był znacznie sprawniejszy. Queen’s University ma bardzo sprawny system komunikacji ze studentami a wszystkie pojawiające się problemy były szybko rozwiązywane.

Queen’s posiada elektroniczny katalog wszystkich dostępnych przedmiotów, zawierający wszystkie informacje potrzebne przed wyjazdem, takie jak zakres materiału, sposób zaliczenia czy semestr, w którym odbywają się zajęcia. Przedmioty w większości pokrywają się z tymi na Politechnice. Poziom trudności jest porównywalny. Pewnym utrudnieniem jest, że niemal wszystkie przedmioty zaliczane są w formie egzaminów. Wszystkie egzaminy są zaplanowane w ciągu 3 ostatnich tygodni semestru. Każdy egzamin ma tylko jeden termin. Udogodnieniem dla studentów z Erasmusa jest możliwości pisania każdego egzaminu o 10 minut na każdą godzinę długości egzaminu, oraz posiadania słownika.

Zakwaterowanie można zorganizować za pośrednictwem uniwersytetu, lub prywatnie. W domach studenckich zdecydowana większość pokojów to pokoje jednoosobowe. Wybór opcji mieszkaniowych jest dosyć duży, a wszyscy studenci zagraniczni mają zagwarantowane miejsce, o ile tylko wyrażą taką chęć. W ten sposób można zapewnić sobie mieszkanie przed wyjazdem, konieczna jest jednak wpłata zwrotnej kaucji w wysokości 300 funtów. Koszt mieszkania w domu studenckim przez jeden semestr to minimum 1200 funtów. Szukając pokoju na własną rękę można znaleźć miejsce w niższej cenie.

Podsumowując, wyjazd w ramach programu Erasmus na Queen’s University w Belfaście jest świetną okazją aby poszerzyć horyzonty, zapoznać się z brytyjskim systemem szkolnictwa i doszlifować znajomość języka angielskiego. Studia w większości pokrywają się z programem zajęć Politechniki, są wymagające i rozwijające. Dodatkowe zajęcia organizowane przez samorząd i kluby studenckie pozwalają zintegrować się z lokalną społecznością i studentami międzynarodowymi oraz ciekawie spędzić czas wolny.

Jakub Szymborski