Università degli Studi di Roma "La Sapienza"

Uczelnia: Università degli Studi di Roma "La Sapienza"

Wydział: Facoltà di Ingegneria dell'Informazione Informatica e Statistica

Wyjazd w semestrze zimowym 2014

Dane o uczelni

Uniwersytet ma swoją siedzibę w Rzymie (i dodatkowy kampus w mieście Latina). Główny kampus znajduje się w centrum miasta, ale budynki uniwersytetu są rozsiane po całym Rzymie – dlatego należy zobaczyć, w którym z nich odbywają się zajęcia z każdego z przedmiotów.

Mój pobyt zaczął się od Welcome Week organizowanego przez uczelnię – był to obowiązkowy tydzień zajęć organizacyjnych, warsztatów na temat życia we Włoszech (zakwaterowanie, opieka zdrowotna, transport…), wycieczek po Rzymie i testów sprawdzających znajomość języka włoskiego. Na niektóre z zajęć trzeba się zapisać, a ilość miejsc jest ograniczona.

Zakwaterowanie „na początek”

Do podpisania umowy wynajmu mieszkania we Włoszech wymagany jest numer codice fiscale. Wyrobiłem go podczas Welcome Week – w wyznaczonym terminie na terenie kampusu byli dostępni urzędnicy, którzy za okazaniem dowodu tożsamości i po przekazaniu jego kserokopii nadawali numer. Jeśli nie uda się zdobyć codice fiscale na uczelni, trzeba się udać do Agenzia delle Entrate samemu. Jeśli nie posiada się codice fiscale, można wynająć pokój w hotelu/hostelu – skorzystałem z tej możliwości, rezerwując pokój jeszcze przed wyjazdem z Polski, by dać sobie czas na poszukanie mieszkania w Rzymie.

Zakwaterowanie „na stałe”

Uczelnia poprzez swoje strony internetowe i prezentacje na Welcome Week sugeruje skorzystanie z usług kilku agencji. Jednakże, w moim wypadku, agencje te nie były w stanie znaleźć mi lokum na 5 miesięcy, uczelnia zaś nie chciała zainteresować się sprawą. Z tego względu szukałem mieszkania samodzielnie; oferty pochodziły ze strony ESN i z tablic ogłoszeń na uniwersytecie. Nie korzystałem z bezpłatnych gazet i usług pośredników – zakładając, iż będę musiał zapłacić dodatkowo za pośrednictwo, tak jak to opisano w przewodniku wydanym przez uczelnię.

Poszukiwania mieszkania polegały na czytaniu ogłoszeń, upewnianiu się telefonicznie o aktualności ogłoszenia, a następnie osobistym sprawdzeniu mieszkania. Przydatny tutaj jest włoski numer telefonu – ze względu na dużo niższe ceny połączeń. Aby kupić starter „na kartę”, trzeba udać się do jednego ze sklepów świadczących taką usługę (adresy na stronach internetowych operatorów) i pokazać dokument tożsamości i dać go do skserowania – tego wymaga włoskie prawo.

Wyżywienie

Po przyjeździe na miejsce należy udać się do biura ds. Erasmusa na wydziale, celem potwierdzenia przybycia i celem odbioru karty uprawniającej do korzystania z usług stołówki. Stołówka oferuje jedzenie w cenie niższej niż restauracje, jednak tylko za okazaniem karty. Planując posiłek, należy mieć na względzie godziny pracy lokali gastronomicznych (w tym stołówek) – można się spodziewać, że w godzinach 15:00-19:00 będą nieczynne.

Egzaminy

Z części przedmiotów pierwszy egzamin odbył się na początku listopada – jego waga przy określaniu oceny z przedmiotu zależy od wykładowcy – informacja ta jest podawana na pierwszym wykładzie razem z innymi zasadami zaliczenia przedmiotu. Na egzaminy kończące przedmiot, zarówno ustne, jak i pisemne, należy zapisać się poprzez serwis Infostud. Na egzaminy ustne dodatkowo należy przynieść wydruk Ricevuta Prenotazione (z systemu Infostud) – potwierdzenie zapisania się na egzamin – na którym wpisywana jest uzyskana ocena. Po każdym egzaminie system informował e-mailem o wprowadzeniu oceny do systemu.

Robert Piątkowski