Università di Cagliari

Moja przygoda z wymianą studencką Erasmus + zaczęła się we wrześniu 2014r. Trafiłam na słoneczną wyspę Sardynia, a konkretnie do jej stolicy Cagliari. Piękne, klimatyczne, włoskie miasteczko liczące około 160 000 mieszkańców. Na obrzeżach miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko nie ma więc problemów z dotarciem na miejsce, a ceny biletów z Polski są przystępne. 

Università di Cagliari jest jedyną uczelnią wyższą w najbliższej okolicy. Większość wydziałów znajduje się w ścisłym centrum, jedynie studenci np. chemii (tak jak ja), medycyny muszą dojeżdżać autobusem za miasto co zajmuje około 35 min. Moje wrażenia dotyczące uczelni są pozytywne. Wszyscy pracownicy bardzo sympatyczni i pomocni. Pierwszego dnia porozmawialiśmy ze wszystkimi profesorami i zapoznaliśmy się z zasadami zaliczeń konkretnych przedmiotów. Jak najszybciej przedyskutowaliśmy wszystko z naszym tutorem (opiekun na uczelni przyjmującej) i dokonaliśmy zmian w Learning Agreement. Po zaakceptowaniu mogliśmy wysłać dokumenty do Polski.

Należy się przygotować na to, że wszystkie zajęcia na uczelni odbywają się w języku włoskim. Jeżeli chodzi o egzaminy to można się porozumieć z profesorami, którzy chętnie idą na rękę i bez problemów przygotowują angielskie wersje. Uczelnia organizuje również kursy języka włoskiego na każdym poziomie zaawansowania.

Ważną sprawą po przybyciu do miejsca docelowego jest zgłoszenie się do biura wymiany, w tym przypadku jest to Ismoka Office, które znajduje się w centrum miasta. Działający tam studenci udzielą Ci wszelkiej pomocy przede wszystkim z formalnościami jakie trzeba załatwić na miejscu. Zajmują się oni również szukaniem dogodnego lokum dla studentów. Dzwonią do właścicieli mieszkań i w razie potrzeby udają się razem z wami na spotkanie. Wszystkie dalsze formalności załatwiasz właśnie w tym biurze. Na drugim spotkaniu otrzymaliśmy kod studenta i hasło do konta internetowego. Wtedy staliśmy się pełnoprawnymi studentami Uniwersytetu w Cagliari. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że nie miałam problemów z formalnymi aspektami studiowania, a wszystko dzięki życzliwości studentów ESN Cagliari.

Jeżeli wybierasz się na Erasmusa to z czystym sumieniem mogę polecić Cagliari. Przepiękne krajobrazy, otwarci, pomocni i życzliwi mieszkańcy, dobra organizacja pracy na uniwersytecie to tylko niektóre zalety tego miejsca. Jedź i przekonaj się sam!

Weronika Welenc