Niemcy

Fachhochschule Münster

Fachhochschule Münster jest szkołą państwową oferującą bardzo wiele różnorodnych kierunków. Studiuje tam spora grupa obcokrajowców, często z wymiany Erasmus. FH Münster ma podpisaną z krakowskimi uczelniami umowę bilateralną, stąd na wydziale chemicznym często słychać język polski.

Friedrich-Alexander-Universität

Wymiana studencka jest niewątpliwie cudowną przygodą, która pozwala poznać inne kultury, obyczaje i ludzi. Dla mnie było to jednak przede wszystkim poznanie samego siebie – swoich mocnych i słabych stron, zweryfikowanie umiejętności lingwistycznych i miękkich, odnajdywanie się i radzenie sobie w trudnych sytuacjach, przystosowanie się do nowego, nieznanego środowiska. Program ERASMUS+ umożliwia również nabycie umiejętności twardych w postaci różnych kursów mających swoją wartość punktową ECTS.

Stuttgart Media University

Katarzyna Machnio

Papiernictwo i Poligrafia

Erasmus+ 2014/2015

Dane uczelni goszczącej: Stuttgart Media University / Hochschule der Medien Stuttgart Nobelstraße 10 D-70191 Stuttgart Germany

Karlsruhe Institute of Technology

Na przełomie 2014/2015 roku pojechałam na semestr zimowy do Karlsruhe (Niemcy) na wymianę w ramach programu „ERASMUS +”.

Leibniz Universität Hannover

Paweł Jabłoński

Wydział Geodezji i Kartografii PW

Nazwa uczelni przyjmującej: Leibniz Universität Hannover (LUH), Niemcy

Semestr zimowy 2014/2015

Technische Hochschule Ingolstadt

Wyższa Szkoła Techniczna położona jest w niewielkim miasteczku, 100 km na północ od Monachium, w samym centrum Bawarii, najbogatszego landu Niemiec.

Technische Universitaet Darmstadt

TU Darmstadt to bardzo dobry uniwersytet. W rankingu najlepszych uczelni świata znajduje się sto miejsc przed najlepszymi polskimi uniwersytetami!

Technische Universität Hamburg-Harburg

Mój wyjazd na TUHH odbył się podczas przedostatniego semestru studiów magisterskich. Śmiało mogę powiedzieć, że był to najlepszy okres w czasie moich studiów. Decyzja o wyjeździe była strzałem w dziesiątkę. Semestr w Hamburgu był pełen przygód, nowych wrażeń i doświadczeń. Poznałam wielu niesamowitych ludzi z całego świata. Jeśli się zastanawiasz, czy dasz radę, czy warto, ja z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że będzie to jedna z Twoich najlepszych przygód i nie ma sensu dłużej rozmyślać.