W dn. 19 maja 2025 r. na ul. Rektorskiej 4 odbyła inauguracja stacjonarnej części międzynarodowych interdyscyplinarnych warsztatów dla studentów z uczelni ENHANCE INCLUSIVE INNOVATION CO-CREATION OF SMART CITY LIVING LABS. Warsztaty zorganizowała Politechnika Warszawska we współpracy z Norweskim Uniwersytetem Naukowo-Technicznym i Politechniką w Akwizgranie. Warsztaty składały się z dwóch części: pierwsza, odbyła się zdalnie w dn. 7 marca, 21 marca, 25 kwietnia, na drugą - dzięki dofinansowaniu NAWA - studenci przyjechali na tydzień do Warszawy. W zajęciach uczestniczyło 31 studentów z 9 uczelni ENHANCE z 7 krajów (Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwecja, Włochy). Studenci otrzymali certyfikat równoważny 6 punktom ECTS.
Pobierz zdjęcia:
W inauguracji wzięli udział dr Stefan John z Politechniki w Akwizgranie, dr. inż. Anna Rolewicz-Kalińska z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW, dr inż. Agnieszka Wendland z zakładu Kartografii na Wydziale Geodezji i Kartografii PW oraz Piotr Szczepański z Centrum Współpracy Międzynarodowej.
Celem warsztatów było tworzenie produktów i procesów skupionych na użytkowniku, wykorzystujących nowoczesną technologię do wdrożenia Living Lab w miastach. Kurs miał na celu przeprowadzenie eksperymentu z wybraną technologią, która może stać się częścią funkcjonowania Living Lab-ów. Podczas warsztatów uczestnicy badali m.in. zagadnienia związane z różnorodnością (wraz z jej znaczeniem dla inkluzywności i równości) w rozwoju inteligentnych miast.
Warsztaty rozpoczęły się od wspólnego zdjęcia i zwiedzania Gmachu Głównego Politechnice Warszawskiej. Następnie uczestnicy udali się na ul. Rektorską 4 na sesję wprowadzającą zatytułowaną „Co-Create & Iterate”, skoncentrowaną na prototypowaniu i współpracy. Zespoły mogły liczyć na wsparcie ekspertów z zakresu sztucznej inteligencji i badań społecznych. Dzień zakończył się zajęaciami „Free Creation Time”, prowadzonymi przez Kamila Choromańskiego, specjalistę od sztucznej inteligencji. Pierwszy dzień warsztatów zapewnił studentom solidne podstawy do współpracy interdyscyplinarnej, łączącej kreatywność, technologię i wrażliwość społeczną w projektowaniu rozwiązań dla inteligentnych miast.
Drugiego dnia studenci skupili się na innowacjach związanych z obszarem smart city. Rano kontynuowali prototypowanie przy wsparciu eksperta PW ds. elektroniki, dr inż. Piotra Pałki (EiTI). Kolejnym punktem porannych zajęć były warsztaty “Business Model Canvas” prowadzone przez Łukasza Szterna (CINN PW). Zajęcia miały na celu pomóc zespołom stworzyć realne modele biznesowe w opraciu o ich prototypy. Po lunchu dr inż. arch. Agnieszka Cieśla (GiK) poprowadziła sesję „Dementia Friendly Design”, podkreślając znaczenie tworzenia miast przyjaznych osobom starszym i z zaburzeniami poznawczymi. Po południu uczestnicy testowali swoje prototypy z potencjalnymi użytkownikami i otrzymywali informację zwrotną – również pod opieką dr Cieśli. Dzień wypełnił zajęcia poświęcone praktycznemu projektowaniu, świadomości społecznej i przedsiębiorczości.
Trzeci dzień poświęcony był testowaniu i udoskonalaniu projektów. Zespoły rozpoczęły pracę od sesji „Test-Drive Your Design II”, w której sprawdzały funkcjonalność i użyteczność rozwiązań z udziałem użytkowników. Wsparcia eksperckiego studentom udzielali dr. inż Piotr Pałka (elektronika) i dr inż. Katarzyna Rędzińska (planowanie krajobrazu zintegrowanego). Następnie odbyła się sesja „Prototype Rework & Improvement”, zachęcająca do iteracyjnego dopracowywania projektów. Po lunchu dr Yu Wang z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii poprowadziła warsztat dot. współdziałania z perspektywy odporności miejskiej.
Czwarty dzień koncentrował się na tworzeniu wartości i zrównoważonym rozwoju. Rozpoczął się od sesji poprowadzonej przez prof. Roberta Olszewskiego z wykorzystaniem narzędzia “Value Proposition Canvas”, pomagającej zespołom doprecyzować wartość oferowaną użytkownikom. Następnie zespoły pracowały nad finalizacją kluczowych elementów swoich rozwiązań podczas zajęć „Prototype Completion Phase”. Po lunchu dr Grzegorz Ganczewski, kierownik projku ENHANCE na PW z Centrum Projektów Rozwojowych poprowadził warsztaty dotyczące pomiaru zrównoważonego rozwoju, prezentując uczestnikom ramy oceny wpływu społecznego i środowiskowego. Popołudnie przeznaczono na samodzielną pracę z i konsultacje i przygotowania się do prezentacji końcowych.
Ostatni dzień warsztatów poświęcony był komunikacji i prezentacji innowacyjnych rozwiązań. Rano zespoły przygotowywały prezentacje i dopracowywały prototypy podczas sesji „Stage-Ready”. Pracowali nad przekazem, strukturą wystąpienia i materiałami wizualnymi. Warsztaty zakończyły się sesją „Final Presentations”, w której każdy zespół miał siedem minut na przedstawienie swojego rozwiązania dla obaszaru smart city. Projekty ukazały interdyscyplinarną zespołową współpracę, podejście zorientowane na użytkownika oraz praktyczne zastosowanie możliwe do wdrożenia w miastach.
Dziękujemy wszystkim mentorom i ekspertom za ich wsparcie podczas warsztatów:
Robin A. Chang, PhD. (RWTH), Kamil Choromański (PW), Agnieszka Ciesla (PW), Paweł Czernic (PW), Greg Ganczewski (PW), Stefan John (PW), Kateryna Kopishynska (KPI), Robert Olszewski (PW), Piotr Pałka (WUT), Katarzyna Rędzińska (PW), Anna Rolewicz-Kalińska (PW), Urszula Szczepankowska-Bednarek (PW), Lukasz Sztern (PW), Yu Wang (NTNU), Agnieszka Wendland (PW).