Spotkanie CESAER na PW

W dn. 19 marca 2024 r. na Politechnice Warszawskiej odbyło się spotkanie grupy eksperckiej pracowników Politechniki Warszawskiej w ramach stowarzyszenia uczelni technicznych CESAER ('Conference of European Schools for Advanced Engineering Education and Research').

Spotkaniu przewodniczył prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski - Prorektor ds. Nauki PW. Podczas spotkania przedstawiciele PW zaangażowani w pracę grup roboczych stowarzyszenia CESAER podsumowali swoje działania w ostatnim roku  i przedstawili rekomendacje dotyczące dalszych działań. W spotkaniu wzięli udział: prof. dr hab. inż. Renata Walczak –  Prorektor ds. Filii PW w Płocku, przedstawicielka PW w Task Force Human Resources oraz przedstawiciele 7 innych grup roboczych CESAER: prof. dr. hab. Mirosław Szyłak-Szydłowski - Task Force Sustainability, dr inż. Krzysztof Bakuła oraz mgr Małgorzata Płaszczyca – Task Force Benchmark, prof. dr hab. Sylwia Sysko-Romańczuk – Task Force Innovation, prof. dr hab. inż. Przemysław Kupidura – Task Force Learning and Teaching, dr Bartłomiej Skowron (WAINS) - Task Force Openness of Science & Technology, prof. dr hab. Robert Zajdler i Grzegorz Robak, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej - Task Force Sustainable Funding, Anna Smulska (CWM) - Task Force Institutional Liaison.

Podczas spotkania eksperci omówili główne kierunki działań PW w projekcie CESAER na lata 2024-2025 w tym kwestie związane m. in. z:

- Nowym Europejskim Bauhausem,
- wprowadzeniem, wspólnie z organizacją COARA, standardów oceny pracy naukowców,
- szkoleniami pracowników,
- współpracą między uczelniami CESAER w rozwijaniu kadr badawczych, dydaktycznych oraz administracyjnych,
- badaniami różnych zastosowań nowych, kluczowych technologii, w szczególności sztucznej inteligencji,
- wspieraniem rozwoju zrównoważonych (regionalnych) ekosystemów innowacji na uniwersytetach naukowo-technicznych i wokół nich, w tym wpływu na przemysł, oraz wspieranie europejskiej polityki innowacji, strategii (zwłaszcza wobec instytucji UE) i instrumentów finansowania UE,
- współpracą z agencjami rankingowymi,
- zrównoważonym rozwojem w dydaktyce,
- open science i citizen science,
- wzmocnieniem współpracy z innymi uczelniami w CESAER,
- wspomaganiem wymiany studenckiej i akademickiej,
- wspieraniem i współpracą w rozwijaniu uczenia międzydyscyplinarnego

Podczas spotkania omówiono również kluczowe sprawy dot. tworzenia strategii CESAER 2025+ w kontekście planowanych działań PW i organizacji dorocznego spotkania CESAER 2025 oraz Spotkanie Task Force “Sustainable Funding”, które odbędzie się w Warszawie w 2025 r.

Stowarzyszenie CESAER powstało w 1990 r. i zrzesza obecnie 58 czołowych uniwersytetów, głównie politechnik. Politechnika Warszawska jest członkiem stowarzyszenia od 2005 r. jako jedna z trzech polskich uczelni członkowskich. CESAER działa poprzez grupy robocze (task forces), które zajmują się identyfikacją wspólnych problemów, włączaniem przedstawicieli uczelni partnerskich do działań stowarzyszenia, ułatwianiem wymiany dobrych praktyk i opracowywaniem rekomendacji dla Komisji Europejskiej.

wywiad

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z dr hab. Sylwią Sysko-Romańczuk, prof. uczelni z Wydziału Zarządzania PW, która jest aktywnym członkiem grupy zadaniowej ds. innowacji w ramach stowarzyszenia CESAER od 2020 roku: TUTAJ