Udział Dyrektora CWM w konferencji “Partnerships between European and Ukrainian Universities” w Strasburgu

W dn. 13 marca 2024 r. odbyła się w Strasburgu konferencja “Partnerships between European and Ukrainian Universities” zorganizowana pod patronatem i z udziałem wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ewy Kopacz przez Uniwersytet w Strasburgu i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przemówienie otwierające wygłosili: wiceminister edukacji i nauki Ukrainy prof. Mykhailo Vynnytskyi, Rektor Uniwersytetu w Strasburgu i przewodniczący konsorcjum EPICUR prof. Michel Deneken, oraz Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska.

Strasburg_13.03.24_Conference

Dyrektor CWM (górny rząd, pierwszy z prawej) podczas konferencji “Partnerships between European and Ukrainian Universities”.

Inicjatorem spotkania był prof. dr hab. Rafał Witkowski, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje doświadczenia we współpracy z uczelniami ukraińskimi przedstawili przedstawiciele 5 konsorcjów „Uniwersytetów Europejskich”, w tym prof. dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego. Zaproszeni przedstawiciele Komisji Europejskiej odpowiadali na pytania dotyczące systemowego wsparcia uczelni ukraińskich.

Grzegorz Robak, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej, zaprezentował działania konsorcjum ENHANCE+ w zakresie wsparcia uczelni ukraińskich. W konsorcjum ENHANCE+ Politechnika Warszawska zarządza think tankiem Task Force Ukraine. Jego liderką jest dr Katarzyna Zambrzycka-Papuda z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. Dyrektor CWM przedstawił dotychczasowe i planowane działania Politechniki Warszawskiej w dwóch edycjach programu NAWA “Solidarni z Ukrainą - Uniwersytety Europejskie”. Dotyczą one współpracy akademickiej z Politechniką Kijowską i Politechniką Lwowską jako partnerami stowarzyszonymi konsorcjum ENHANCE. W pierwszej edycji tego programu NAWA w roku 2023 na Politechnikę Warszawską przyjechało 122 przedstawicieli społeczności akademickiej Politechniki Kijowskiej i Politechniki Lwowskiej. Uczestniczyli oni w konferencjach naukowych, szkołach letnich i zimowych, warsztatach i wizytach studyjnych przygotowanych przez wydziały Politechniki Warszawskiej i Studium Języków Obcych PW.