Dzień Indii na Politechnice Warszawskiej

Dnia 26 kwietnia 2023 r. na Politechnice Warszawskiej odbył się Dzień Indii zorganizowany przez Centrum Współpracy Międzynarodowej PW przy wsparciu Ambasady Indii w Warszawie oraz studentów ambasadorów PW z Indii: Aksy Fatimy (Wydział EiTI), Siddhartha Murpaniego (Wydział MiNI), Anchity Shetty (Wydział IBHiŚ) oraz Shamsa Timbrekara (Wydział MEiL). Było to kolejne w tym roku wydarzenie z cyklu spotkań National Days. Ich celem jest przedstawienie społeczności naszej uczelni bogatej kultury państw, z których pochodzą zagraniczni studenci PW. 

1 indie

Uczestnicy Dnia Indii na Politechnice Warszawskiej. Fot. Denys Amitsy.

Politechnikę Warszawską reprezentował prof. dr hab. inż. Robert Zalewski, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej, a Ambasadę Indii w Warszawie Pani Ambasador Nagma Mohamed Mallick. W spotkaniu wzięli udział również dr hab. inż. Mirosław Szyłak-Szydłowski, prof. Uczelni, Pełnomocnik Rektora ds. współpracy międzynarodowej w zakresie spraw studenckich, Grzegorz Robak, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej PW, a także Pan Krishnendu Banerjee, Drugi Sekretarz Ambasady ds. Konsularnych i Kultury, oraz Pani Monika Sharma odpowiedzialna w Ambasadzie za sprawy związane z kulturą i edukacją.  

Jestem pod bardzo dużym wrażeniem tej uroczystości. Cieszy mnie, że oprócz bardzo wielu studentów z Indii, na sali obecni byli również inni polscy i zagraniczni studenci oraz pracownicy naszej uczelni, w tym przedstawiciele władz PW oraz wydziałów. Spotkania tego typu to ta forma integracji, na której zależy mi najbardziej – integracja przez pokazywanie swojej kultury i zwyczajów. Widać było, że hinduska społeczność naszej uczelni podjęła się ogromnego wysiłku, by tę swoją kulturę przedstawić w efektowny sposób. Na sali byli również obecni przedstawiciele Ambasady Indii, co nadało jeszcze większą rangę wydarzeniu – jestem pełen uznania dla otwartości Pani Ambasador, która z przyjemnością dzieliła się wiedzą o swoim kraju, wyjaśniając niuanse lingwistyczne. Mieszkańcy Indii posługują się bowiem blisko 20 000 języków lub dialektów – powiedział dr hab. inż. Mirosław Szyłak-Szydłowski, prof. Uczelni, Pełnomocnik Rektora ds. współpracy międzynarodowej w zakresie spraw studenckich. 

2 indie

Pani Ambasador Nagma Mohamed Mallick odpowiada na pytania publiczności. Fot. Piotr Szczepański.

Podczas pierwszej części spotkania uczestnicy mieli możliwość obejrzenia krótkich filmów oraz prezentacji o Indiach, a także zadania Pani Ambasador pytań. Studenci ambasadorowie przygotowali również quiz z wiedzy o Indiach. Pięciu uczestników quizu z najlepszymi wynikami oraz pięciu studentów z Indii otrzymało upominki od Ambasady Indii oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej PW. W drugiej części spotkania odbył się profesjonalny pokaz tradycyjnego indyjskiego tańca Kathak w wykonaniu Pani Ragini Nagar, która prowadzi lekcje tego tańca przy Ambasadzie Indii, oraz degustacja indyjskich dań.  

33 indie

Pani Ragini Nagar przed występem tanecznym. Fot. Magdalena Bobryk.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona Dobremu Maharadży. Dzięki jego dobroci i hojności w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu schronienie w Indiach znalazło ponad 1000 polskich dzieci, które udało się ewakuować ze Związku Radzieckiego. W dowód wdzięczności jego imieniem nazwany został jeden ze skwerów na warszawskiej Ochocie. 

Społeczność indyjska na PW liczy ponad 240 osób. Studenci z Indii są trzecią najliczniejszą grupą wśród studentów zagranicznych i najliczniejszą grupą studentów uczących się w języku angielskim, dlatego tak ważne było zaprezentowanie ich bogatej kultury, przepięknych strojów i wyśmienitej kuchni. 

Z przyjemnością uczestniczyłam w Dniu Indii zorganizowanym na Politechnice Warszawskiej. Miło mi było zobaczyć żywe zainteresowanie Indiami wśród studentów międzynarodowych i przedstawicieli wydziałów PW oraz odpowiedzieć na ich liczne pytania dotyczące Indii. Zaprezentowaliśmy również wystawę o Dobrym Maharadży przypominającą o emocjonalnej i ważnej więzi między narodami Polski i Indii, która sięga dziesiątków lat wstecz, ale nie została zapomniana – powiedziała Ambasador Indii w Polsce Pani Nagma Mohamed Mallick.

Serdecznie dziękujemy Ambasadzie Indii oraz studentom ambasadorom za ogromne wsparcie podczas przygotowań do spotkania. Wszystkich uczestników serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu National Days w przyszłym roku akademickim.