Język polski na Politechnice Warszawskiej

Studenci zagraniczni Politechniki Warszawskiej uczą się języka polskiego jako języka obcego od 1968 roku.

1

Fot. Archiwum SJO.

Język polski funkcjonuje na naszej uczelni na tych samych zasadach co każdy inny język obcy: obowiązują zapisy, zaliczenie przedmiotu, na koniec studenci otrzymują punkty ECTS. W zajęciach mogą brać udział uczestnicy programu Erasmus+, którzy wpisali język polski wpisany do swojej umowy (Learning Agreement).

Kurs w wymiarze 30 lub 60 godzin jest obowiązkowy na niektórych wydziałach na studiach w języku angielskim (Wydział Architektury, Wydział Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa) lub na wybranych programach studiów kończących się podwójnym dyplomem (JEMARO, EuroAquae). Osoby na studiach w języku angielskim zazwyczaj język polski w ramach zajęć z języków obcych. Wielu studentów uzasadnia ten wybór chęcią pozostania po studiach w Polsce, czasami decydują o tym względy osobiste. 

2

Nauka polskich słówek. Fot. Archiwum SJO.

Na zajęciach w Studium Języków Obcych najwięcej studentów uczy się na początkowych poziomach biegłości językowej. W zależności od zapotrzebowania  Studium Języków Obcych prowadzi również zajęcia na poziomach wyższych: A2 i B2 . W każdej sesji egzaminacyjnej można zdawać egzamin ACERT B2 z języka polskiego i w ten sposób zaliczyć egzamin z języka obcego.

W semestrze letnim r. ak. 2022/2023 r. 222 studentów w 13 grupach uczyło się języka polskiego.

W ofercie kursów, które prowadzi Ośrodek Języka Polskiego, znajdują się m.in.:

 - roczne kursy umożliwiające podjęcie studiów w języku polskim,
- krótkie kursy przygotowawcze do państwowych egzaminów certyfikatowych,
- kurs przygotowujący do studiów dla kandydatów z Białorusi (Program Stypendialny im. Konstantego Kalinowskiego),
- kursy języka polskiego ogólnego dla rodzin pracowników PW i ukraińskich studentów Politechniki Warszawskiej,
- specjalny kurs dla studentów z Ukrainy przyjętych na studia na PW po 24.02.2022 r.,
- kursy wynikające z aktualnego zapotrzebowania.

3

Studenci podczas zajęć z j. polskiego na PW poznają m.in tradycje związane z obchodzeniem polskich świąt. Fot. Archiwum SJO.

Język polski oraz przedmioty poświęcone kulturze i życiu w Polsce to nieodłączne elementy Programu Przygotowawczego (Foundation Year), który Studium Języków Obcych prowadzi od 2015 r. W roku akademickim 2022/2023 w zajęciach uczestniczyło 86 osób. Od początku trwania Programu wzięło w nim udział 612 studentów.

Od 2017 r. SJO jest ośrodkiem egzaminacyjnym akredytowanym przez Państwową Komisję ds. Poświadczania Języka Polskiego Jako Obcego. Rocznie Ośrodek Języka Polskiego przeprowadza od 2 do 3 sesji dla 50-70 zdających.

Przez ostatnie 15 lat SJO prowadziło intensywne kursy wrześniowe (2 ostatnie tygodnie września po 3 godziny lekcyjne dziennie), finansowane przez Centrum Współpracy Międzynarodowej dla wszystkich chętnych studentów programu Erasmus+. Kursy te kończyły się warsztatem, podczas którego studenci musieli wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności językowe w praktyce. W roku akademickim 2022/2023 lektorzy SJO prowadzili zdalnie zajęcia z j. polskiego na poziomie B2 dla wykładowców Politechniki Lwowskiej w ramach projektu „Solidarni z Ukrainą”. 

4

Grupa studentów zagranicznych ucząca się j. polskiego z wizytą pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Fot. Archiwum SJO.

Kursy języka polskiego obejmują również szeroko pojętą kulturę i historię Polski. Pracownicy chętnie odpowiadają na pytania słuchaczy związane z codziennym funkcjonowaniem w Polsce: pomagają w tłumaczeniu sms-ów, maili, dokumentów urzędowych, uczą, jak porozumieć się z kurierem, napisać podanie itp. Zanurzenie w kulturze polskiej zaczyna się już na pierwszym spotkaniu powitalnym dla studentów międzynarodowych (Welcome Meeting) od wspólnej nauki podstawowych zwrotów i śpiewania polskich piosenek.

Aktualne informacje o kursach i zapisach są dostępne na stronie SJO.

Opracowała: mgr Marta Szpak
koordynator zajęć z języka polskiego,
st. asystent, lektor języka polskiego jako obcego