Udział pracowników Welcome Point PW w posiedzeniu Senackiej Komisji ds. Współpracy z Zagranicą

W dn. 5 marca 2025 r. na odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji ds. Współpracy z Zagranicą, w którym na zaproszenie Prorektora ds. Nauki, prof. Mariusza Milanowskiego, udział wzięły Katarzyna Dyrka i Marzena Pobojewska z Welcome Point PW, wygłaszając prezentację „Welcome Point – wsparcie zagranicznej społeczności PW”. Jednostka funkcjonuje w ramach Centrum Współpracy Międzynarodowej, działa na rzecz wyłącznie zagranicznej społeczności PW i od początku swojej działalności jest finansowana ze środków programu IDUB.

Marzena_welcome point_5.03.2025_Zdjęcie Kamila Zająkała

Zdjęcie: Kamila Zająkała

Wydarzenie było doskonałą okazją do podsumowania prawie dwóch lat działalności Welcome Point. Nasze koleżanki przedstawiły członkom komisji główne grupy klientów, zakres działałąń jednostki, statystyki, najlepsze praktyki, omówiły sukcesy oraz wyzwania, które stoją przed Welcome Point, a także przedstawiły plany na najbliższe miesiące i lata. Ponadto omówiły rolę intranetu (Platformy komunikacji wewnętrznej PW) jako cennego źródła informacji dla pracowników PW, którzy są zaangażowani w proces zatrudniania kadry międzynarodowej na naszej uczelni, jak również i inicjatywy podejmowane na rzecz zagranicznych pracowników PW we współpracy z Welcome Point, tj.: szkolenia z zakresu legalizacji pobytu, projekt EnglishFriedly 2 (finansowany ze środków programu IDUB). Zespół Welcome Point opowiedział również o inicjatywach jednostki na rzecz zagranicznych studentów i doktorantów PW, jak spotkania informacyjne z zakresu legalizacji pobytu czy uzyskania Meldunku i numeru PESEL.

Kasia_welcome point_5.03.2025_Zdjęcie Kamila Zająkała

Zdjęcie: Kamila Zająkała

Po prezentacji odbyła się dyskusja, podczas której najwięcej uwagi poświęcono kwestii dot. legalizacji pobytu zagranicznej społeczności PW w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Wciąż jest to jedno z największych wyzwań administracyjnych dla klientów Welcome Point z uwagi na barierę językową, czy też przewlekłość toczących się postępowań. Z uwagi na powyższe, jak również i na planowane przez polski rząd zmiany w ustawodawstwie, w tym „Ustawie o cudzoziemcach” w ramach rządowej strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030: „Odzyskać kontrolę, Zapewnić bezpieczeństwo”, jest to temat, o którym nie możemy zapomnieć i któremu powinny być poświęcone również kolejne posiedzenia Senackiej Komisji ds. Współpracy z Zagranicą.