Udział pracowników Welcome Point PW w staff weeku na Politechnice w Akwizgranie

W dniach 16-20 października 2023 r. na Politechnice w Akwizgranie (RWTH) odbył się staff week dla pracowników technicznych i administracyjnych uczelni ENHANCE. Politechnikę Warszawską reprezentowały przedstawicielki nowo utworzonego biura Welcome Point działającego w ramach Centrum Współpracy Międzynarodowej - mgr Katarzyna Dyrka i mgr Marzena Pobojewska. Dzięki dofinansowaniu NAWA “Solidarni z Ukrainą - Uniwersytety Europejskie” w staff weeku wzięły udział również prof. Nataliya Hots z Politechniki Lwowskiej oraz prof. Zoia Kornieva z Politechniki Kijowskiej. Tematem przewodnim wydarzenia było UMIĘDZYNARODOWIENIE.

Aachen 1

Uczestnicy Staff Weeku na RWTH Aachen. Fot. RWTH Aachen.

Podczas pobytu na jednej z najlepszych uczelni technicznych w Europie uczestnicy staff weeku wzięli udział w wielu spotkaniach i warsztatach, których celem było doskonalenie ich umiejętności międzynarodowych i międzykulturowych w celu lepszego przygotowania do komunikacji z zagranicznymi naukowcami, studentami, jak również z personelem własnej uczelni.

Aachen 2

Uczestnicy Staff Weeku na RWTH Aachen. Stoją od lewej: Andreas Noteng (NTNU), Prof. Natalia Hots (Politechnika Lwowska), Katarzyna Dyrka (PW), Prof. Zoia Kornieva (Politechnika Kijowska), Marzena Pobojewska (PW). Fot. RWTH Aachen.

W ramach Job shadowing session przedstawicielki PW spotkały się z Andreą Porten z Welcome Center for International Researches Politechniki w Akwizgranie, która przybliżyła im działanie tej jednostki, jej rolę i znaczenie w funkcjonowaniu RWTH, jak również opowiedziała o wyzwaniach z jakimi mierzą się jej pracownicy na co dzień.

Dodatkowo reprezentantki PW zwiedziły Campus Melaten, w tym Instytut Tekstyliów z nowocześnie wyposażonymi pomieszczeniami do pracy badawczej dla naukowców, obejrzały wyprodukowane przez nich produkty, które w przyszłości mogą mieć szerokie zastosowanie w różnych sektorach gospodarki, tj. energetycznym, motoryzacyjnych czy też medycznym.

Udział w staff weeku okazał się doskonałą okazją do pracy w zespołach międzynarodowych, do wymiany doświadczeń międzykulturowych, nawiązania nowych i cennych kontaktów zagranicznych, przede wszystkim jednak pokazał uczestnikom, jak ważne w działalności każdej uczelni, która jest zorientowana na sukces globalny, jest umiędzynarodowienie.