Międzynarodowe targi edukacyjne EduTrac w Muskacie, Oman, październik 2019 r.
W dniach 27-29 października 2019 r. Karol Maśluszczak - delegat Centrum Współpracy Międzynarodowej, miał zaszczyt reprezentować naszą Uczelnię na międzynarodowych targach edukacyjnych EduTrac w Muskacie, stolicy Omanu. Edutrac oraz targi GHEDEX, to jedna z dwóch największych imprez reklamujących studia wyższe dla kandydatów nie tylko z Omanu, ale również z wszystkich Państw Zatoki. Na tym obszarze nasza oferta jest wyjątkowo popularna, zwłaszcza wśród grupy ekspatów (w samym Omanie mieszka ich prawie 2 miliony wobec 3 milionowej rdzennej populacji kraju).
Politechika Warszawska była w tym roku jedyną uczelnią ze wschodniej części Unii Europejskiej. Poza nami na targach było również stanowisko DAAD z Niemiec. Zdecydowana większość stanowisk to przedstawiciele z uczelni i instytucji brytyjskich oraz amerykańskich, które cieszą się dużą popularnością wśród kandydatów z państw arabskich. Poza ofertą uczelni zachodnich na targach obecne były również największe uniwersytety i instytucje z Omanu i Państw Zatoki. Dzięki naszej wieloletniej obecności na tego typu targach w Omanie, stoisko naszej Uczelni było ulokowane w bardzo dobrym miejscu - przy samym wejściu na targi, obok stoiska Ministerstwa Edukacji Omanu oraz największych uczelni regionu, m.in. University of Nizwa.
Dzięki dogodnej lokalizacji oraz doskonale dostosowanej oferty stoisko naszej uczelni cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród ekspatów. Politechnika Warszawska oferuje doskonałą alternatywę dla kandydatów, którzy chcą uzyskać edukację na równie wysokim poziomie jak w innych państwach Unii Europejskiej (za kilkukrotnie niższe koszty). Nie tylko koszty studiowania są bardzo atrakcyjne, ale dodatkowo koszty utrzymania powodują, że nasza uczelnia jest skuteczną konkurencją wobec innych obecnych uczelni. Dla przykładu: jeden rok mieszkania w Warszawie i studiowania na Politechnice Warszawskiej kosztuje około. €7.000, podczas kiedy np. w Stanach Zjednoczonych trzeba zapłacić około 50.000$.
PW jest jedną z nielicznych uczelni, które są na liście instytucji autoryzowanych przez Ministerstwo Wyższej Edukacji w Omanie. Co roku Ministerstwo wysyła do nas studentów stypendystów na studia I-go stopnia. Obecnie studiuje ich około 40. Poza stypendystami, dla naszej Uczelni, najbardziej potencjalnymi kandydatami są ekspaci (głównie Hindusi), którzy nie mogą sobie pozwolić na kosztowne studia w innych krajach.
W trakcie targów stoisko naszej Uczelni odwiedzili również absolwenci z Omanu (stypendyści) oraz jeden absolwent wydziału MEiL, obywatel Polski, który obecnie pracuje jako specjalista ds. lotnictwa w Oman Air. Wszyscy absolwenci wyrażali się bardzo miło na temat naszej uczelni i odpowiadali na pytania zainteresowanych studiami w Polsce.