Relacja z konferencji EAIE - Czechy, wrzesień 2014
W dniach 16 – 19.05.2014 r. delegacja Politechniki Warszawskiej w składzie:
- doc. dr inż. Roman Podraza (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych),
- mgr inż. Małgorzata Domańska (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych),
- mgr Dominika Frąk-Dudzińska (Centrum Współpracy Międzynarodowej)
przebywała w Pradze, stolicy Czech, gdzie wzięła udział w 26. Dorocznej Konferencji EAIE – European Association for International Education.
Konferencja EAIE to największe w Europie międzynarodowe wydarzenie poświęcone w całości zagadnieniom umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego. Jest to platforma umożliwiająca osobom zaangażowanym w proces internacjonalizacji wymianę nowych idei, dobrych praktyk i innowacji w tej dziedzinie. Towarzysząca konferencji wystawa pozwala uczestniczącym instytucjom szkolnictwa wyższegona zaprezentowanie swojej oferty i krajów, z których pochodzą.
W tegorocznej konferencji, odbywającej się pod hasłem „Steppinginto a new era”, wzięło udział przeszło5000 uczestników z 90 krajów.Odbyło się ponad 170 sesji, 29 warsztatów oraz 4 dialogi. Delegaci PW wzięli udział między innymi w następujących sesjach:
- Korea’s Global University Campus: European and American perspectives
- Managing risks in student mobility: good practices
- Internationalisation strategies: best practices on national and institutional levels
- U-Multirank: first results and lessons learned
- Metrics of success in international student recruitment
- Erasmus Impact Study: results unveiled
- Destination anywhere: how students decide where to study
- Erasmus+: towards stronger and innovative structural cooperation
Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w jednej z 6 wizyt w kampusach czeskich uczelni wyższych, aby zapoznać się z tamtejszym systemem kształcenia. My wybraliśmy zwiedzanie kampusu Czech Technical University in Prague – partnera PW w różnych programach współpracy międzynarodowej (m. in.: Erasmus Mundus, LLP-Erasmus, ATHENS, Platforma Współpracy Metropolitalnych Uniwersytetów Technicznych Europy Centralnej i Wschodniej). Podczas wizyty zaprezentowano namuczelnię i jej osiągnięcia, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy międzynarodowej. PonadtoodwiedziliśmyFaculty of Electrical Engineering - Department of Computer Graphics and Interaction, gdzie można było oglądać efekty współpracy z artystami (film przedstawiający tancerzy, których ruchy pobudzają zmiany na wyświetlanej elektronicznej powierzchni. Mogliśmy też oglądać przez specjalne okulary makietę Pragi w trzech wymiarach. Wizytując Department of Measurement mieliśmy okazję zobaczyć m in. symulator lotu, na którym można było samodzielnie latać nad Pragą.
Na kampusie CTU znajduje się także nowoczesna Narodowa Biblioteka Techniczna (na zdjęciu poniżej), którą również mieliśmy możliwość zwiedzić.
Udział w konferencji EAIE był znakomitą okazją do zacieśniania kontaktów z partnerami z całego świata. Wzięliśmy udział w spotkaniach z przedstawicielami następujących uczelni:
- Kyungpook National University (Korea Płd.)
- University of Ulsan (Korea Płd.)
- University of Ljubljana(Słowenia)
- Czech Technical University in Prague (Czechy)
- Tampere University of Technology (Finlandia)
- Norwegian University of Science and Technology (Norwegia)
- University of Luxembourg (Luksemburg)
Rozmowy dotyczyły głównie bieżącej współpracy oraz perspektyw jej rozwoju w przyszłości.
Na zdjęciu: Dominika Frąk-Dudzińska (CWM PW) oraz Won-Kyo Jung (UoU)