Wyjazd pracownika CWM na staż w IVLP on Demand w USA
W dniach 11-21 października 2017 roku Pani Patrycja Kluź, główny specjalista ds. współpracy międzynarodowej CWM odbyła staż w International Visitors Leadership Program on Demand „Partnerstwo w Szkolnictwie Wyższym”, prestiżowym programie wymiany zawodowo-kulturowej Departamentu Stanu odbywającego się w Stanach Zjednoczonych. IVLP on Demand to główny program wymiany profesjonalistów prowadzony przez amerykański Departament Stanu. Program ten został ustanowiony w 1940 roku i od tego czasu ponad 200 tysięcy przyszłych liderów poszerzyło swoją wiedzę o Stanach Zjednoczonych.
Program IVLP polega na szeregu spotkań z amerykańskimi przedstawicielami, którzy zajmują się tematyką bliską tematowi przewodniemu projektu w celu wymiany doświadczeń, poszerzenia wiedzy w danym zakresie tematycznym i zacieśnienia relacji pomiędzy krajami uczestniczącymi a U.S.A. przez wzajemne zrozumienie zagadnień tematycznych programu i Stanów Zjednoczonych jako kraju. Celem programu jest więc nie tylko zapoznanie uczestników z know-how interesującej ich dziedziny, wymiana doświadczeń i zdobywanie wiedzy w kwestiach istotnych zarówno dla Polski, jak i U.S.A., ale także zapoznanie uczestników z kulturową i geograficzną różnorodnością, która charakteryzuje Stany Zjednoczone.
Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych Pani Patrycja Kluź odbyła spotkania w następujących instytucjach edukacyjnych w Waszyngtonie DC , Indianapolis i Chicago:
U.S Department of State
U.S Department of Education
Institute of International Education (IIE)
American Councils for International Education
Fulbright Scholar Program
Butler University
Indiana Commission for Higher Education
Indiana University
Indiana University, Bloomington
Purdue University
DePaul University
University of Illinois
Polsky Center for Enterpreneurship and Innovation oraz
Northwestern University w Chicago.
Podczas wielu spotkań Pani Kluź miała możliwość zapoznania się z systemem edukacji w Stanach Zjednoczonych oraz, co ma dużo większe znaczenie, zobaczyć jak uczelnie amerykańskie prowadzą biura współpracy międzynarodowej, jak wygląda ich promocja za granicą oraz jak rozbudowany jest w uczelniach system pomocy studentom spoza USA. Oprócz wiedzy zdobytej w uczelniach amerykańskich, p. Kluź poznała strategie działania organizacji wspierających edukację w Stanach Zjednoczonych oraz rozpoznała możliwości współpracy naszej uczelni w zakresie wymiany studentów oraz kadry naukowej.