Delegacja PW na ENHANCE+ Kick-Off na Politechnice w Berlinie

Ponad 130 przedstawicieli dziesięciu uczelni partnerskich ENHANCE+ (zob. FILM) spotkało się w Berlinie w dn. 22-23 lutego 2024 r., aby oficjalnie zainaugurować nową fazę projektu. Jest on kontynuacją działań zrealizowanych przez Politechnikę Warszawską i uczelnie partnerskie w projekcie ENHANCE w latach 2020-2023. Czas realizacji ENHANCE+ obejmuje lata 2023-2027.

W wydarzeniu wzięła udział 15-osobowa delegacja z PW w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Jan Słyk, Prorektor ds. Studiów Politechniki Warszawskiej, członek ENHANCE+ Steering Committee, prof. dr hab. inż. Andrzej Kraśniewski (lider pakietu zadań “New Formats and Frameworks” w konsorcjum ENHANCE+, WEiTI), mgr Grzegorz Robak, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej, ENHANCE+ Core Officer na Politechnice Warszawskiej, dr inż. Daniel Paczesny, Dyrektor Ośrodka Kształcenia na Odległość, mgr Grzegorz Ganczewski, Koordynator projektu ENHANCE+ w Centrum Projektów Rozwojowych (CPR), Mateusz Kaska, Współprzewodniczący Forum Studenckiego ENHANCE+, mgr Katarzyna Krawczyk (CPR), dr hab. inż. Robert Olszewski, prof. Uczelni (WGiK), dr inż. Piotr Pałka (WEiTI), dr hab. Agnieszka Skala (Wydział Zarządzania), mgr Anna Smulska (CWM), dr inż. Adam Styk (Wydział Mechatroniki), mgr Piotr Szczepański (CWM), dr Katarzyna Zambrzycka-Papuda (WAiNS) i dr inż. Izabela Żółtowska (WEiTI).

11

Spotkanie ENHANCE+ Steering Committee z udziałem Jana Słyka i Grzegorza Robaka. Fot. Naveed Syed.

Pracownicy PW przedstawili prezentacje na posiedzeniu ENHANCE+ Steering Committee oraz aktywnie uczestniczyli w spotkaniach wszystkich 10 pakietów zadań (work packages). Były one poświęcone kluczowym dla konsorcjum zagadnieniom takim jak: europejskie ścieżki kształcenia (European Educational Pathways), nowe formy kształcenia (New Formats and Frameworks), kształcenie w kontekście potrzeb nowych pokoleń (Future Learning), kompetencje przyszłości (Future Skills), czy Task Force Ukraine. Nasza delegacja brała udział w spotkaniach 3 klastrów: Innovative Organisation, Future Knowledge i One Campus. Klastry składają się z kilku pakietów zadań powiązanych tematycznie. Specjalne spotkania zorganizowano dla Core Officers, Communication Officers i Work Package Leads.

33

Spotkanie klastra 3 (One Campus) z udziałem: Andrzeja Kraśniewskiego, Katarzyny Krawczyk, Daniela Paczesnego, Anny Smulskiej, Adama Styka, Izabeli Żółtowskiej. Fot. Lorenzo Cardilli.

Każda uczelnia partnerska koordynuje jeden pakiet prac. Politechnika Warszawska jest koordynatorem pakietu WP8 “New Formats and Frameworks”, którym kieruje prof. dr hab. inż. Andrzej Kraśniewski (WEiTI), zarządza Task Force Ukraine, którego liderką jest dr Katarzyna Zambrzycka-Papuda (WAiNS), oraz realizuje wiele istotnych zadań w poszczególnych pakietach.

– Spotkanie w Berlinie otwiera nową, pełniejszą perspektywę uczestnictwa Politechniki Warszawskiej w projekcie Uniwersytetów Europejskich – mówi prof. Jan Słyk, Prorektor ds. Studiów i członek ENHANCE+ Steering Committee. – Po zbudowaniu struktury organizacyjnej i mechanizmów współpracy przyszedł czas na wypełnienie treścią hasła One Campus. Jestem przekonany, że dzięki wspólnemu wysiłkowi 10 europejskich uczelni konsorcjum ENHANCE stanie się wkrótce realną płaszczyzną współpracy studentów, nauczycieli i całej społeczności naszych uniwersytetów.

22

Spotkanie liderów 10 pakietów zadań z zespołem Communication Officers z udziałem Andrzeja Kraśniewskiego i Piotra Szczepańskiego. Fot. Andrea Zestic.

Jednym z najważniejszych wydarzeń spotkania inauguracyjnego były ENHANCE Conversations. Są to cykliczne spotkania przedsiębiorców, polityków i naukowców, którzy szukają innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań naszej cywilizacji. Tegoroczne spotkanie było skoncentrowane na kompetencjach przyszłości. W rozmowie wzięli udział: prof. Ena Voûte, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej na Politechnice w Delft, prof. Jose Monserrat del Rio, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia i Komunikacji na Politechnice w Walencji oraz Katrin Redmann, Dyrektor Operacyjny SAP Labs Paris. Nagranie jest dostępne na kanale ENHANCE YouTube channel.