Dni Politechniki Warszawskiej na Keio University podczas EXPO 2025
W dn. 25–30 kwietnia 2025 roku Centrum Współpracy Międzynarodowej zorganizowało Dni Politechniki Warszawskiej na Keio University w Tokio w ramach projektu NAWA „Wzmocnienie współpracy polsko-japońskiej w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki poprzez organizację Dni Politechniki Warszawskiej na Keio University w Tokio”. Projekt jest częścią programu NAWA „Międzynarodowe Wydarzenie Naukowe na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace, Kansai”. Wniosek do NAWA przygotowało Centrum Współpracy Międzynarodowej.
Fot. Karol Maśluszczak.
Przedstawiciele PW zrealizowali dwudniowe warsztaty z zakresu robotyki i sztucznej inteligencji - tematów przewodnich Wystawy Światowej EXPO 2025 w Osace - oraz cykl spotkań promujących ofertę naukową, dydaktyczną i kulturalną naszej uczelni. Profesorowie Politechniki Warszawskiej zaprezentowali osiągnięcia badawcze naszej uczelni w zakresie wspierania działań człowieka za pomocą nowoczesnych technologii oraz efekty współpracy naukowej i dydaktycznej z uczelniami japońskimi, w tym program JEMARO (Japan-Europe Master on Advanced Robotics).
Fot. Karol Maśluszczak.
Warsztaty przygotowali i przeprowadzili: prof. dr hab. inż. Teresa Zielińska z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kasprzak z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.
Fot. Karol Maśluszczak.
W spotkaniach z Grzegorzem Robakiem, Dyrektorem Centrum Współpracy Międzynarodowej, wzięli udział zaproszeni przedstawiciele japońskich uczelni: Shizuoka University, Sophia University, Hosei University. Spotkania miały na celu rozwój istniejącej współpracy w nowych obszarach. Przedstawiciele Politechniki Warszawskiej spotkali się również z prezesem Fundacji Polska-Japonia Panem Radosławem Tyszkiewiczem. Rozmowa dotyczyła możliwych wspólnych działań.
Fot. Anna Smulska.
Jednym z elementów programu była wizyta na Wystawie Światowej EXPO 2025 w Osace.
Fot. Anna Smulska.
Wydarzenie miało na celu wzmocnienie współpracy naukowej i dydaktycznej Politechniki Warszawskiej z uczelniami japońskimi, wymianę doświadczeń w obszarze badań nad robotyką i sztuczną inteligencją oraz zwiększenie rozpoznawalności PW w Japonii. Istotnym elementem promocji była kultura: występy Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej promowały kulturę studencką i folklor różnych regionów Polski.
Fot. Anna Smulska.
Centrum Współpracy Międzynarodowej przygotowało specjalne materiały promujące wydarzenie: stronę internetową, ulotki o Politechnice Warszawskiej w języku japońskim i angielskim, plakaty z informacją o występach Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz gadżety.