Dwóch nowych partnerów stowarzyszonych z Ukrainy dołącza do konsorcjum ENHANCE

Konsorcujm ENHANCE powiększyło się o dwóch nowych partnerów stowarzyszonych z Ukrainy: Narodowy Uniwersytet Techniczny Ukrainy - Politechnikę Kijowską oraz Uniwersytet Narodowy - Politechnikę Lwowską. Obie uczelnie wejdą w skład naszej interdyscyplinarnej sieci uczelni i instytucji reprezentujących środowiska akademickie, branżowe i społeczne.

Celem konsorcjum ENHANCE jest dążenie do transformacji społeczeństw poprzez kształcenie i badania naukowe. Jego fundamentem są wartości europejskie. Z tego względu ogromne znaczenie dla konsorcjum ma wspieranie tych uczelni w Europie, których funkcjonowaniu zagraża wojna. Chcemy stworzyć partnerstwo, które będzie wykraczało poza aktualną trudną sytuację i zapewni możliwość wspólnego prowadzenia badań i kształcenia w następnych latach.

– Nasza współpraca z tymi dwiema uczelniami była w przeszłości bardzo efektywna i teraz chcielibyśmy wzmocnić relacje z nimi w tak trudnym dla nich okresie – podkreślił prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej. Zintensyfikowane działania na rzecz współpracy zapewnią studentom i pracownikom obu ukraińskich uczelni możliwość korzystania z mobilności na siedmiu uczelniach członkowskich ENHANCE. – ENHANCE to nie tylko konsorcjum siedmiu uniwersytetów, które mają wspólne aspiracje w zakresie promowania doskonałości w kształceniu i badaniach. Jest to również konsorcjum, które poważnie traktuje swoją społeczną odpowiedzialność w Europie – powiedziała prof. Anne Borg, Rektor Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim i Przewodnicząca Rady Dyrektorów ENHANCE.

Narodowy Uniwersytet Techniczny Ukrainy – Politechnika Kijowska, w której kształci się 36 000 studentów, została założona w 1898 roku w Kijowie. Składa się z 15 wydziałów i jest pierwszą uczelnią na Ukrainie, która w 2003 podpisała kartę Magna Charta. Politechnika Lwowska powstała w 1816 roku. Kształci się w nim około 35 000 studentów. W skład uczelni wchodzi 17 wydziałów i ponad 100 katedr.

Więcej informacji o Politechnice Kijowskiej: www.kpi.ua/en

Więcej informacji o Politechnice Lwowskiej: www.lpnu.ua/en

– Na razie współpraca będzie koncentrowała się się na umożliwieniu studentom obu uczelni korzystania z atrakcyjnej oferty kształcenia i udziału w różnych działaniach ENHANCE poprzez mobilność wirtualną i fizyczną. Mamy nadzieję, że w perspektywie średnio- i długoterminowej nastąpi intensyfikacja partnerstwa poprzez zwiększoną mobilność, wymianę doświadczeń między samorządami studenckimi oraz współpracę naukową. Ogromne znaczenie ma to, abyśmy pokazali swoją solidarność z instytucjami szkolnictwa wyższego na Ukrainie i wypracowali sposoby zminiejszenia skutków tej strasznej wojny” – powiedział Naveed Syed, Sekretarz Generalny konsorcjum ENHANCE.

O ENHANCE

Konsorcjum ENHANCE zostało założone w 2019 roku. Jego celem jest stworzenie wspólnego europejskiego kampusu, pozbawionego barier fizycznych, administracyjnych i edukacyjnych, w ramach którego studenci i pracownicy mają swobodę przemieszczania się, oraz stworzenie europejskiego obszaru kształcenia. Misją ENHANCE jest dążenie do odpowiedzialnej transformacji społecznej i promowanie rozwoju i wykorzystania nauki i technologii dla dobra społeczeństwa. ENHANCE jest częścią programu ERASMUS+ w ramach inicjatywy “Uniwersytety Europejskie”. Konsorcjum to zrzesza siedem uczelni: Politechnikę w Berlinie (TU Berlin), która jest koordynatorem, Politechnikę Warszawską (PW), RWTH w Aachen, Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny w Trondheim (NTNU), Uniwersytet Techniczny Chalmersa w Göteborgu , Politechnikę w Mediolanie (Polimi) oraz Politechnikę w Walencji (UPV).

Więcej informacji: www.enhanceuniversity.eu

Maria Picó