Dyskusja Wydziału Architektury PW "Edukacja przeciwko zmianom klimatu" w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 15
W dn. 21.10.2023 r. o godz. 17.00 w Kinie SYRENA w Warszawie odbyła się dyskusja Wydziału Architektury PW "Edukacja przeciwko zmianom klimatu", w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 15.
Siedzą od lewej: Artur Jerzy Filip, Wiktoria Jędroszkowiak, Anna Rolewicz-Kalińska, Magdalena Zamkutowicz, Jarosław Holwek. Fot. Piotr Szczepański.
Punktem wyjścia do dyskusji była projekcja filmów przygotowanych przez studentki i studentów z wiodących europejskich uniwersytetów technicznych ENHANCE.
ENHANCE Students Against Climate Change
W ramach szkoły letniej "ENHANCE Students Against Climate Change" zrealizowanej latem 2023 roku na Politechnice Warszawskiej – bazując na osobistych doświadczeniach i studiowania w Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Włoszech, Ukrainie i Polsce – studenci przygotowali swoje pomysły na przeciwdziałanie skali rozwoju kryzysu klimatycznego i adaptowanie przestrzeni do zmian klimatu.
Po krótkiej projekcji odbyła się dyskusja z doświadczonymi ekspertkami i ekspertami podejmującymi zagadnienia klimatyczne w edukacji społecznej i akademickiej.
W dyskusji udział wzięli:
Wiktoria Jędroszkowiak – aktywistka klimatyczna i działaczka społeczna, współtwórczyni Inicjatywy Wschód, ruchu klimatycznego osób, które nie boją się konfrontować polityków i zarządy koncernów energetycznych z rzeczywistością. W 2018 r. była jedną z inicjatorek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Kampanie, którym przewodniczyła, opisywane były w regionalnych i międzynarodowych mediach, m.in. New York Times, Politico i Reuters. Pochodzi z Poznania, gdzie od najmłodszych lat działała w inicjatywach prouchodźczych i praworządnościowych. Współautorka jednej z prac pokazywanych na wystawie „Zimno już było”
dr Anna Rolewicz-Kalińska – wykładowczyni w Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, jedna z tutorek szkoły letniej ENHANCE. Od ponad 15 lat zajmuje się tematyką związaną z zagadnieniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, w tym w szczególności związanymi z gospodarką odpadami oraz gospodarką obiegu zamkniętego.
Magdalena Zamkutowicz – od kilku miesięcy główna specjalistka w komórce organizacyjnej o nazwie samodzielne wieloosobowe stanowisko pracy ds. edukacji ekologicznej w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Wcześniej zajmowała się edukacją ekologiczną w Zarządzie Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy. Odpowiedzialna za komunikowanie działań biura oraz koordynowanie projektów edukacyjnych w zakresie tworzenia materiałów edukacyjnych, kampanii edukacyjnych i innych wydarzeń.
Jarosław Holwek – obecnie główny specjalista w Wydziale Polityki Klimatycznej w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, odpowiedzialny za koordynację systemowych projektów i procesów, takich jak „Zielona Wizja Warszawy”, wdrażanie rekomendacji „Warszawskiego Panelu Klimatycznego”, climate goovernance czy klimat proofing. Wcześnie zajmował się edukacją w tym samym biurze: kampaniami edukacyjnymi, opracowywaniem materiałów edukacyjnych dla szkół oraz organizacją Warszawskiego Panelu Klimatycznego.
Dyskusję poprowadził dr Artur Jerzy Filip, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jeden z tutorów szkoły letniej ENHANCE.
Wydarzenie odbyło się w ramach 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: „Zimno już było”.
Zobacz program festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.
Więcej informacji: TUTAJ