Dzień Ukrainy na Politechnice Warszawskiej

350 zapisanych osób z 11 europejskich uczelni technicznych, 125 widzów wydarzeń transmitowanych z PW, 50 uczestników stacjonarnych. W dn. 6 czerwca 2024 r. Politechnika Warszawska zorganizowała Dzień Ukrainy we współpracy z Universitat Politècnica de València z udziałem politechnik z Kijowa i Lwowa w ramach ENHANCE Task Force Ukraine - jednej z inicjatyw konsorcjum uniwersytetów europejskich ENHANCE, do którego należy nasza Uczelnia. PW jest liderem tych działań w konsorcjum. 

1

Wystąpienie prof. Olhi Tsubovej z Wydziału Języków Obcych Politechniki Lwowskiej. Fot. Piotr Szczepański.

Wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej - na terenie Politechniki Warszawskiej w gmachu przy ul. Rektorskiej 4 i Universitat Politècnica de València oraz zdalnie. Wzięło w nim udział - stacjonarnie oraz zdalnie - ponad 170 osób.

2

Koncert zespół Werchowyna. Fot. Piotr Szczepański. 

Podczas Dnia Ukrainy uczestnicy wysłuchali poruszającego koncertu zespołu Werchowyna, obejrzeli krótki film o Ukrainie z elementami interaktywnymi oraz wzięli udział w warsztatach poświęconych kulturze, zwyczajom, muzyce i kuchni Ukrainy oraz językowi ukraińskiemu.

3

Iryna Levkovych, studentka PW, opowiada o tradycji wyszywanek w Ukrainie. Fot. Piotr Szczepański.

Iryna Levkovych ze studenckiego koła naukowego Herbion z PW opowiedziała o ukraińskich wyszywankach, natomiast Volodymyr Dolhopiatov, student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, przypomniał w swoim mini wykładzie i koncercie jedną z najsłynniejszych ukraińskich melodii. Ważną częścią dnia Ukrainy były warsztaty studenckie “Ludzie, dobrobyt, pokój – poświęcone odbudowie Ukrainy po wojnie”. Spotkanie zakończył quiz z wiedzy o Ukrainie z nagrodami oraz degustacja ukraińskich potraw.

4

Volodymyr Dolhopiatov (MEL) przypomniał jedną z najsłynniejszych ukraińskich melodii. Fot. Piotr Szczepański.

Koordynatorkami Dnia Ukrainy były: dr Katarzyna Zambrzycka-Papuda z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW, liderka ENHANCE Task Force Ukraine oraz Dorota Chromińska, pełnomocnik Studium Języków Obcych PW ds. współpracy z ENHANCE i koordynatorka tandemów językowych w ramach ENHANCE. 

5

Dorota Chromińska (SJO), Patrycja Kluź (CWM), Katarzyna Zambrzycka-Papuda (WAiNS). Fot. Piotr Szczepański.

ENHANCE Task Force Ukraine zajmuje się projektowaniem i realizacją działań wspierających społeczność ukraińską. Działania obejmują wszystkie kraje konsorcjum ENHANCE, a także ukraińskie uczelnie partnerskie: Politechnikę w Kijowie i Politechnikę we Lwowie. Będziemy m.in. tworzyć i wdrażać projekty związane z nowoczesnym kształceniem.