Inauguracja szkoły zimowej ENHANCE Winter School in Data Literacy

6 lutego 2023 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się  inauguracja szkoły zimowej ENHANCE Winter School in Data Literacy. Wydarzenie organizuje Politechnika Warszawska w ramach programu Erasmus+ (Blended Intensive Programme) we współpracy z Politechniką w Berlinie, Politechniką w Walencji oraz z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej. Dzięki dofinansowaniu NAWA możliwy był udział w szkole zimowej studentek z Ukrainy.

WS

W wydarzeniu wzięli udział prof. dr hab. inż. arch. Jan Słyk, Prorektor ds. Studiów Politechniki Warszawskiej, który otworzył szkołę zimową i przywitał studentów, Katarzyna Aleksy, Dyrektor Biura Programów dla Instytucji w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, dr hab. inż. Wojciech Domitrz, prof. Uczelni, Dziekan Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych oraz Grzegorz Robak, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej. Wykład wprowadzający pt. "From Data to Knowledge - a winding path with highs and lows" wygłosił dr hab. inż. Jarosław Arabas, prof. Uczelni, Dyrektor Instytutu Informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Po inauguracji studenci przenieśli się na zajęcia do sal Warsaw Design Factory na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, a po południu udali się na wizytę studyjną do CEZAMAT-u.gdzie przywitała ich Aleksandra Mościcka-Studzińska, Zastępca Dyrektora CEZAMAT-u oraz prof. dr hab. inż. Romuald Beck, Pełnomocnik ds. projektów strategicznych w CEZAMAT-cie.

WS 1
WS 2

Prof. dr hab. inż. Romuald Beck wyjaśnia działanie "clean roomów" CEZAMAT-cie.
fot. Piotr Szczepański.

WS 3

Prof. dr hab. inż. Romuald Beck prezentuje dyski krzemowe wykorzystywane w laboratoriach CEZAMAT-u.
fot. Katerina Szulecka (CEZAMAT).

Szkoła zimowa ENHANCE Winter School in Data Literacy jest podzielona na dwie części: stacjonarną (od 6 do 10 lutego) oraz online (od 13 lutego do 10 marca). W trakcie tygodniowych wykładów i warsztatów na Politechnice Warszawskiej  studenci zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie wykorzystania baz danych, będą mieli też okazję poznać podstawy języka programowania Python, ze szczególnym uwzględnieniem narzędzi najbardziej przydatnych w analizie danych. Następnie zespoły studentów (3-4 os.) rozpoczną pracę nad zadaniem projektowym, którą będą kontynuować online pod kierunkiem wykładowców z Politechniki Warszawskiej (dr Anna Cena, dr inż. Anna Wróblewska), Politechniki w Berlinie (prof. Timm Teubner) oraz Politechniki w Walencji (prof. José V. Benlloch-Dualde,  prof. Felix Buendía-García).

Część stacjonarną szkoły zimowej przygotowały dr Anna Cena i dr inż. Anna Wróblewska z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW. Wspierają je doktoranci Politechniki Warszawskiej: Anastasiya Danilenka, Muhammad Farhan Safdar and Soveatin Kuntur. Wykład z moderowaną dyskusją na temat uwarunkowań prawnych zbierania i przetwarzania danych wygłosi dr Dominik Sypniewski z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych.

W szkole zimowej uczestniczy 24 studentów z 9 uczelni i 6 krajów, wśród nich 7 uczelni konsorcjum ENHANCE i 2 uczelni ukraińskich, które są partnerami stowarzyszonymi konsorcjum: Politechniki Kijowskiej i Politechniki Lwowskiej. Studenci, którzy ukończą szkołę zimową, otrzymają certyfikat udziału w ENHANCE Winter School in Data Literacy równoważny 4 punktom ECTS.

Więcej informacji o szkole zimowej: winterschool.enhance.pw.edu.pl