Już za tydzień finał konkursu ENHANCE GIRLS IN STEM

Do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowało się 14 uczennic szkół średnich z Hiszpanii, Włoch, Szwecji i Polski. Finał ENHANCE Girls in STEM odbędzie się w dniu 7 czerwca 2022 r. w Warszawie podczas „Women in Tech Summit 2022” – największego w Europie wydarzenia dla kobiet w obszarze informatyki, technologii i nauk ścisłych.

Konkurs jest adresowany do uczennic szkół średnich z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji i Polski. Uczelnie z tych krajów zrzeszone w konsorcjum ENHANCE były odpowiedzialne za rekrutację uczestniczek. Celem konkursu jest zachęcanie dziewcząt do podejmowania studiów na kierunkach ścisłych i technicznych.

Do konkursu organizowanego przez PW we współpracy z uczelniami partnerskimi ENHANCE zgłosiły się 24 uczennice, w tym 9 dziewcząt z Polski. Zadaniem uczestniczek było przedstawienie w formie krótkich filmów pomysłu na rozwiązywanie środowiskowych problemów lokalnych, które mogą mieć wymiar globalny, takich jak np. nadmierne zużycie surowców naturalnych, pogarszająca się jakość środowiska czy zmiany klimatyczne.

Pomysły z Polski zgłosiły licealistki z Katowic, Krzepic, Płocka, Szczecina, Warszawy i Żyrardowa.
Cztery pomysły dotyczyły rozwiązania problemów z dostępnością wody pitnej. Do finału zakwalifikowało się 5 uczennic z naszego kraju.

W tygodniu poprzedzającym finał konkursu uczestniczki biorą udział w indywidualnych konsultacjach z zakresu wdrożenia ich projektów prowadzonych przez dr. inż. Annę Rolewicz-Kalińską z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW oraz w konsultacjach z zakresu technik prezentacji w języku angielskim prowadzonych przez mgr. Dorotę Chromińską ze Studium Języków Obcych PW.

Na zwyciężczynie czekają nagrody: markowe laptopy, wizyta na wybranej uczelni ENHANCE oraz Interrail Global-Passes – bilety kolejowe ważne w 33 krajach Europy.

Tegoroczna edycja ENHANCE Girls in STEM jest pierwszą odsłoną konkursu. Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej stworzyło koncepcję i regulamin konkursu we współpracy z pracownikami naukowo-dydaktycznymi naszej uczelni, zaprojektowało jego stronę internetową, wykonało tłumaczenia tej strony na 6 języków używanych na uczelniach ENHANCE oraz koordynowało część działań promocyjno-komunikacyjnych dla konsorcjum ENHANCE.

Więcej informacji:  www.girls.enhance.pw.edu.pl