Konkurs ENHANCE Girls in STEM rozstrzygnięty – finalistka z Polski w zwycięskiej trójce!

Konkurs ENHANCE Girls in STEM rozstrzygnięty – finalistka z Polski w zwycięskiej trójce!
2022-06-07-ENHANCE_GIRLS_IN_STEM-finalists-foto-WUT
2022-06-07-ENHANCE_GIRLS_IN_STEM-finals-foto-WUT
2022-06-07-ENHANCE_GIRLS_IN_STEM-gala-foto-WUT
2022-06-08-ENHANCE_GIRLS_IN_STEM-finalists-1-foto-WUT
2022-06-08-ENHANCE_GIRLS_IN_STEM-finalists-2-foto-WUT

ENHANCE Girls in STEM, konkurs konsorcjum ENHANCE adresowany do dziewcząt w wieku 16-19 lat z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji i Polski, został  rozstrzygnięty. Celem konkursu jest zachęcanie uczennic do podejmowania studiów na kierunkach ścisłych i technicznych. Zadaniem uczestniczek było przedstawienie w formie krótkich filmów pomysłu na rozwiązywanie środowiskowych problemów lokalnych, które mogą mieć wymiar globalny, takich jak np. nadmierne zużycie surowców naturalnych czy zmiany klimatyczne.

Pierwsze miejsce zdobyła Matilde Dugoni z Włoch za pomysł pod nazwą Saving drops związany z oszczędzaniem wody. System, który zaproponowała, składa się z czujnika ciśnienia wody i aplikacji podającej dane dotyczące jej zużycia podczas wybranych czynności domowych. Maigualida Benitez Rondon z Hiszpanii, która zajęła drugie miejsce, przedstawiła pomysł inteligentnych okularów STEG, które mogą ułatwić codzienne czynności osobom mającym problemy ze wzrokiem. Okulary z wbudowanymi czujnikami, systemem GPS i asystentem głosowym, zasilane energią słoneczną, mogą być pomocne w codziennych sytuacjach. Karolina Kruss, licealistka z Warszawy, zdobyła trzecie miejsce za projekt Warsaw Roofpark dotyczący stworzenia na płaskich dachach budynków mieszkalnych przestrzeni zielonej zasilanej energią z paneli fotowoltaicznych. Mógłby on stanowić rozwiązanie problemu nadmiernego nagrzewania się budynków.

Wśród pomysłów zgłoszonych przez pozostałe finalistki znalazły się m.in. automatyczny system nawadniający zieleń, inteligentny system kontroli jakości wody, ekologiczny środek transportu miejskiego na trudnej trasie lokalnej, czujniki jasności i ruchu w lampach ulicznych czy aplikacja zapewniająca pomoc uczniom zdemotywowanym do nauki.

Finał konkursu ENHANCE Girls in STEM zorganizowanego przez Centrum Współpracy Międzynarodowej PW i konsorcjum ENHANCE miał miejsce w dniu 7 czerwca 2022 r. w Warszawie podczas konferencji “Women in Tech Summit 2022” - największego w Europie wydarzenia dla kobiet w obszarze informatyki, technologii i nauk ścisłych. Wzięło w nim udział 13 dziewcząt: 5 uczennic z Polski, 4 z Włoch, 2 z Hiszpanii i 2 ze Szwecji. W tygodniu poprzedzającym finał dziewczęta uczestniczyły w konsultacjach zorganizowanych przez PW.

Finalistki zaprezentowały swoje rozwiązania w Warszawie przed międzynarodową komisją konkursową w składzie: prof. dr hab. inż.  Robert Zalewski, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej, dr Ignacio Yusim z Politechniki w Walencji, dr Anmar Kamalaldin z Uniwersytetu Chalmersa w Göteborgu oraz Melih Oezkardes, przewodniczący jury, koordynator pakietu zadań Diversity and Gender Equality w konsorcjum ENHANCE. Każda z uczennic miała 4 minuty na omówienie wybranego przez siebie problemu i jego rozwiązania, odpowiadała też na pytania jury. Komisja konkursowa, oceniając przedstawione pomysły brała pod uwagę jakość i innowacyjność rozwiązania, zastosowane technologie oraz wykonalność projektu i umiejętności prezentacji.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystego finału na dużej scenie hali EXPO XXI w trakcie konferencji “Women in Tech Summit 2022”. Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż.  Robert Zalewski, wręczył zwyciężczyniom nagrody: markowe laptopy ufundowane przez Politechnikę Warszawską oraz bilety kolejowe Interrail Global-Passes do wykorzystania w 33 krajach Europy. Laureatki będą też mogły odbyć wizytę na wybranej przez siebie uczelni ENHANCE. Nagrodę specjalną otrzymała najmłodsza uczestniczka konkursu, Oliwia Leszczyna - licealistka z Krzepic, za zaprojektowanie i wykonanie interaktywnej makiety prezentującej automatyczny system nawadniania zieleni. Po uroczystości finalistki i ich opiekunowie zostali zaproszeni na kolację.

Drugiego dnia pobytu w Warszawie finalistki konkursu wzięły udział w spacerze po mieście i odwiedziły Politechnikę Warszawską. Podczas spotkania na uczelni Grzegorz Robak, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej PW, wręczył im certyfikaty uczestnictwa w konkursie.

Więcej informacji: www.girls.enhance.pw.edu.pl