Konsorcjum ENHANCE z finansowaniem Unii Europejskiej 14,4 mln EUR na lata 2023-2027

Konsorcjum ENHANCE (The European Universities of Technology Alliance), do którego należy Politechnika Warszawska, otrzymało w programie Erasmus+ “Uniwersytety europejskie” finansowanie w wysokości 14,4 mln EUR na kontynuację działań w latach 2023-2027. Wniosek złożony przez konsorcjum w styczniu 2023 r. uzyskał 96 punktów na 100 możliwych.

ENHANCE-6223_1600px

Przedstawiciele uczelni tworzących konsorcjum ENHANCE. Fot. Kai T. Dragland

Wnioski w konkursie w roku 2023 złożyło 65 konsorcjów uczelni europejskich. Jak poinformowała Komisja Europejska w komunikacie z dn. 3 lipca 2023 r., finansowanie otrzymało 30 konsorcjów. Rekordowy budżet całego programu wynosi 402,2 mln EUR.

Wspólnymi celami konsorcjum ENHANCE są: europejska edukacja bez barier, wspieranie wiedzy i talentów dla przyszłości Europy oraz sojusz oparty na wspólnych europejskich wartościach. ENHANCE powstało w roku 2019 jako konsorcjum 7 uczelni technicznych. W roku 2022 dołączyły do niego 3 nowe uczelnie. ENHANCE zrzesza obecnie 10 czołowych europejskich uczelni technicznych. Do konsorcjum należą: Technische Universität Berlin, Politechnika Warszawska, Chalmers University of Technology, ETH Zurich, Norwegian University of Science and Technology, TU Delft University of Technology, RWTH Aachen University, Politechnika Gdańska, Politecnico di Milano i Universitat Politècnica de València.

Do konsorcjum przyjęto 14 partnerów stowarzyszonych, w tym Miasto Stołeczne Warszawa, Fundację Edukacyjną Perspektywy, Arts et Metiers Institute of Technology (A&M IT), Siemens, IBM Research, European Society for Engineering Education (SEFI), Falling Walls Foundation, Politechnikę Kijowską i Politechnikę Lwowską. Partnerzy stowarzyszeni będą współpracowali z uczelniami konsorcjum w wybranych działaniach.

"Bardzo się cieszę z tak doskonałego wyniku oceny naszego wniosku w programie „Uniwersytety europejskie”. Politechnika Warszawska w ścisłej współpracy z czołowymi uczelniami technicznymi w Europie zrzeszonymi w konsorcjum ENHANCE stworzyła i realizuje ambitny program w kluczowych obszarach działania uczelni. Jesteśmy liderem wielu działań konsorcjum takich jak strategia edukacyjna, innowacyjne krótkie formy kształcenia i programy certyfikacyjne. Zaprojektowaliśmy i realizujemy szkoły letnie, zimowe, tandemy językowe, warsztaty, tworzymy materiały dydaktyczne, organizujemy konkursy, a także opracowaliśmy program mentoringowy dla start-upów. Dzięki uzyskanemu finansowaniu w latach 2023-2027 będziemy mogli wraz z naszymi partnerami rozwijać innowacyjne formy kształcenia oraz system informatyczny wspierający uzyskiwanie mikropoświadczeń". - powiedział prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Przewodniczący Komitetu Sterującego ENHANCE i prorektor ds. kształcenia Politechniki w Mediolanie prof. Stefano Ronchi z zadowoleniem przyjął decyzję Komisji Europejskiej: "ENHANCE+ jest fantastycznym rezultatem wspólnego wysiłku wszystkich uczelni partnerskich ENHANCE. Stanowi znaczący kolejny krok w rozwoju zintegrowanego szkolnictwa wyższego w Europie. Wraz z nowymi uczelniami partnerskimi i partnerami stowarzyszonymi jesteśmy dumni z dalszej konsolidacji konsorcjum i z tego, że będziemy mogli kontynuować nasze działania. Obserwujemy bardzo pozytywny transformacyjny wpływ ENHANCE na nasze instytucje. Teraz możemy rozwijać naszą wizję i rozszerzać ofertę dla studentów, pracowników i osób uczących się przez całe życie. Wspólnie przygotujemy absolwentów do stawienia czoła przyszłym globalnym wyzwaniom".

Misją ENHANCE jest wspieranie odpowiedzialnej transformacji społecznej oraz promowanie rozwoju i wykorzystania nauki i technologii z korzyścią dla społeczeństwa. Konsorcjum ENHANCE uczestniczy w programach Erasmus+ oraz Horyzont 2020 (program ENHANCERIA).

Kluczowa inicjatywa ENHANCE, One Campus, ma na celu zniesienie barier administracyjnych, wspieranie mobilności studentów i pracowników, rozwój wspólnej strategii edukacyjnej i innowacyjnych krótkich form kształcenia. W wizji ENHANCE istotną role odgrywają badania naukowe, innowacje i działania na rzecz społeczeństwa. Dzięki uzyskanemu finansowaniu z programu Erasmus+ konsorcjum będzie w stanie osiągnąć postęp we wszystkich tych obszarach.

WIĘCEJ INFORMACJI
www.enhanceuniversity.eu