Międzynarodowa szkoła letnia ENHANCE Students Against Climate Change Summer School 2023 na PW

W dn. 10-14 lipca 2023 r. Politechnika Warszawska zorganizowała międzynarodową szkołę letnią ENHANCE Students Against Climate Change Summer School 2023. Dzięki wykładom zaproszonych gości, dyskusjom grupowym oraz zajęciom praktycznym z projektowania, prototypowania i testowania swoich pomysłów uczestnicy zdobyli niezbędną wiedzę oraz umiejętności w zakresie problematyki związanej ze zmianami klimatu.

fatty_1

Uczestnicy szkoły letniej przed Gmachem Głównym PW. Fot. Piotr Szczepański.

Celem szkoły letniej było zaprojektowanie rozwiązania jednego z problemów dotyczących zmian klimatycznych zdiagnozowanych i omówionych podczas zajęć.

Szkoła letnia była kontynuacją zajęć online prowadzonych od 4 lipca 2023 r. przez mentorów z Politechniki Warszawskiej w składzie: dr hab. inż. Mariusz Kaleta z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, dr inż. arch. Anna Cudny i dr inż. arch. Artur Jerzy Filip z Wydziału Architektury, dr inż. Anna Rolewicz-Kalińska z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, mgr Katarzyna Bargieł z Zakładu Kartografii na Wydziale Geodezji i Kartografii. Stronę organizacyjną wydarzenia koordynowali pracownicy Centrum Współpracy Międzynarodowej - Anna Smulska i Piotr Szczepański.

2

Otwarcie części stacjonarnej szkoły letniej. Fot. Piotr Szczepański.

Szkoła letnia składała się z trzech części. Podczas pierwszej części (online, 4-5 lipca br.), studenci zostali wprowadzeni w problematykę zmian klimatu, wysłuchali m.in. wystąpień zaproszonych gości - prof. Iwony Wagner (Uniwersytet Łódzki) oraz Pani Magdaleny Jaśkiewicz (UNEP/GRID-Warszawa). Na drugą część (10-14 lipca br.) uczestnicy przyjechali na warsztaty stacjonarne do Warszawy. Pierwszego dnia zostali podzieleni według kompetencji na 6-osobowe zespoły. Ankietę osobową opracował interdyscyplinarny zespół złożony z pracowników PW - dr. inż. Piotra Pałkę, mgr Urszulę Szczepankowską-Bednarek oraz mgr Agatę Żak. Ostatnią część szkoły letniej (online, 18-20 lipca br.) stanowiła praca własna studentów oraz podsumowanie i prezentacja projektów grupowych w formie filmów.

3

Praca w grupach. Fot. Piotr Szczepański.

Proces projektowy oraz rezultaty prac poszczególnych zespołów zostały opublikowane na Instagramie:

1 Zespół - TUTAJ
2 Zespół - TUTAJ
3 Zespół - TUTAJ
4 Zespół - TUTAJ
5 Zespół - TUTAJ
6 Zespół - TUTAJ

Filmy końcowe przygotowane przez studentów w ramach szkoły letniej  zostaną zaprezentowane publiczności podczas XV edycji festiwalu "Warszawa w Budowie", organizowanego przez Muzeum Warszawy we wrześniu 2023 roku.

4

Wizyta na Jazdowie. Fot. Piotr Szczepański.

Jednym z elementów szkoły letniej była wizyta studyjna w Otwartej Pracowni Jazdów, znajdującej się w jednym z domków fińskich na Jazdowie, prowadzonej przez Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury PW, gdzie Mateusz Potempski - student WA - opowiedział o codziennym funkcjonowaniu pracowni oraz o historii,  roli i znaczeniu Jazdowa dla Warszawy i jej mieszkańców zwłaszcza w kontekście zmian klimatu.

W zajęciach szkoły letniej uczestniczyło 35 studentów z 9 uczelni i 7 krajów. Dzięki dofinansowaniu NAWA wzięły w niej udział 4 studentki z Ukrainy (Politechnika Kijowska i Politechnika Lwowska). Uczestnicy szkoły letniej otrzymają 4 punkty ECTS.

Zdjęcia ze szkoły letniej: PHOTO GALLERY.

Wywiady z uczestnikami: INTERVIEWS.

Projekty końcowe: TEAM VIDEOS.