Prof. Teresa Zielińska nowym prezydentem Heritage Network

W dn. 8-11 kwietnia 2024 r. w Indyjskim Instytucie Technologii Roorkee (IIT Roorkee) odbyło się Walne Zgromadzenie Heritage Network 2024 z udziałem uczelni członkowskich z Europy i Indii. Podczas zgromadzenia wybrano nową przewodniczącą. Została nią prof. dr hab. inż. Teresa Zielińska z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, Pełnomocnik Rektora ds. Umiędzynarodowienia Studiów w Zakresie Nauki i Kształcenia Doktorantów.

IIT-Roorkee-Hosts-the-Indo-Europe-Heritage-Network-General-Assembly-2024

Prof. Teresa Zielińska (pierwszy rząd, trzecia z prawej) z uczestnikami Walnego Zgromadzenia Heritage Network 2024. Fot. HN.

Sieć Heritage ma na celu wzmocnienie współpracy naukowej oraz rozwój wymiany akademickiej między instytucjami partnerskimi w dziedzinie inżynierii, nauk ścisłych, projektowania i technologii między Indiami i Europą. Sieć regularnie organizuje warsztaty poświęcone tematom naukowym i technicznym. Tematem Walnego Zgromadzenia w roku 2024 r. był zrównoważony rozwój: kształcenie, badania i innowacje.

Sieć zrzesza 16 uczelni indyjskich i 13 europejskich z 10 krajów. Członkami sieci w Europie są: Ecole Centrale de Nantes (Francja), Technical University Dresden (Niemcy), Techechnical University Dublin (Irlandia), Politechnika Warszawska, Universidad Politécnica de Madrid, Universidad de Sevilla (Hiszpania), Royal Institute of Technology / KTH Royal Institute of Technology (Szwecja), Politecnico di Milano, University of Genoa (Włochy), Instituto Superior Técnico (Portugalia), Universitat Politècnica de Catalunya, Université Libre de Bruxelles (Belgia), Czech Technical University in Prague (Czechy), Tallinn University of Technology (Estonia). Ze strony indyjskiej członkami są IIT Roorkee, IIT Madras, IIT-ISM Dhanbad, IIT Indore, IIT Kanpur, IIT Bombay, IIT Bhilai, IIT Tirupati, NIT Karnataka, IISc, IIT Guwahati, IIT Ropar, IIT Hyderabad, NIT Rourkela i NIT Warangal.

"Zainicjowałam i aktywnie promowałam współpracę między uczelniami europejskimi i indyjskimi od powstania Heritage Network. Będę dążyć do tego, aby przynosiła ona coraz więcej konkretnych rezultatów" - powiedziała nowo wybrana przewodnicząca Heritage Network.

Podczas spotkania europejskie i indyjskie instytucje członkowskie Heritage Network omówiły pomysły na intensyfikację dotychczasowej współpracy i zaproponowały optymalizację działań w tym zakresie.