TU Delft, ETH Zurich i Politechnika Gdańska dołączają do konsorcjum ENHANCE

Politechnika w Delft (Holandia), Politechnika w Zurychu (Szwajcaria) i Politechnika Gdańska przystąpiły w dn. 25 listopada 2022 r. do konsorcjum ENHANCE.

Rektoren_Schmitter_29 (2)

Rektorzy i prorektorzy trzech nowych uczelni oraz siedmiu uczelni założycielskich konsorcjum, w tym Politechniki Warszawskiej, wzięli udział w spotkaniu Rady Dyrektorów i Komitetu Sterującego ENHANCE, które odbyło się na Politechnice w Akwizgranie (RWTH Aachen). Dziesięć uczelni członkowskich podpisało porozumienie o współpracy. Politechnikę Warszawską reprezentowali Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski, Prorektor ds. Studiów prof. dr hab. inż. arch. Jan Słyk i Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Grzegorz Robak.

Poszerzenie ENHANCE przyniesie uczelniom konsorcjum korzyści wynikające z relacji nawiązanych między siedmioma dotychczasowymi konsorcjantami i trzema nowymi uczelniami członkowskimi. Wysoka jakość kształcenia i badań naukowych na nowych uczelniach członkowskich wnoszą do konsorcjum dużą wartość dodaną. Spotkanie liderów ENHANCE stanowi podstawę sfinalizowania strategii, którą konsorcjum ENHANCE będzie realizowało w następnych latach.

W ramach inicjatywy Uniwersytetów Europejskich konsorcjum planuje złożenie wniosku w programie Erasmus+ i wiele działań na rzecz pogłębionej integracji, również wykraczających poza zakres przewidziany w programie.

„Powiększenie konsorcjum podkeśla nasze zangażowanie w stworzenie silnego i stabilnego Uniwersytetu Europejskiego. Jesteśmy dumni, że do naszego sojuszu dołączają tak prestiżowe uczelnie, które pomogą nam kształtować przyszłość Europy” – powiedziała prof. Anne Borg, Przewodnicząca Rady Dyrektorów ENHANCE, Rektor Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU).

W imieniu koordynatora konsorcjum ENHANCE, Politechniki w Berlinie (TUB), prof. Geraldine Rauch (TUB) podkreśliła: „Przyjęcie nowych uczelni do konsorcjum ENHANCE wnosi nowe pomysły w zakresie kształcenia i badań naukowych w pokojowej i zjednoczonej Europie. Obecne wydarzenia pokazały nam, że jest to ważniejsze niż kiedykolwiek”.

„Rozszerzenie sojuszu oznacza wzbogacanie naszej społeczności. Pozwoli to wpłynąć nie tylko na rozwój Europejskiego Obszaru Edukacji, ale również na całą Europę” – powiedział Naveed Syed, Sekretarz Generalny Konsorcjum ENHANCE.

Politechnika w Delft jest najstarszą i największą uczelnią techniczną w Holandii. Została założona w 1842 roku. Studiuje na niej ponad 27 000 studentów. Zatrudnia ponad 6 000 pracowników. Inżynieria i projektowanie to fundamenty strategii badawczej tej uczelni. „Cieszymy się, że możemy być częścią tego silnego konsorcjum, w którym łączymy potencjał edukacyjny i badawczy wszystkich partnerów, aby stworzyć Uniwersytet Europejski dla studentów i pracowników” – powiedział prof. Tim van der Hagen, Rektor Politechniki w Delft.

Politechnika Gdańska jest drugą polską uczelnią członkowską w konsorcjum ENHANCE. Powstała w 1904 roku. Zrzesza ponad 15 000 studentów i ok. 2800 pracowników. „Pragniemy mieć rzeczywisty wkład w rozwój konsorcjum ENHANCE – prawdziwie zintegrowanego i w pełni funkcjonalnego Uniwersytetu Europejskiego, mieć istotny wpływ na społeczeństwo w Unii Europejskiej i wykraczający poza Unię, aby pomóc mniej uprzywilejowanym regionom w budowaniu ich potencjału” – powiedział prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, Rektor Politechniki Gdańskiej.

Politechnika w Zurychu została założona w 1855 roku. Studiuje na niej ok. 25 000 studentów. Zatrudnia ok. 10000 pracowników. „ETH Zurych dołącza do grona uczelni technicznych w konsorcjum ENHANCE, aby pomóc w kształtowaniu Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego i opracowywaniu rozwiązań dla wspólnych wyzwań" – powiedział prof. Günther Dissertori, Rektor Pollitechniki w Zurychu.

O ENHANCE

Konsorcjum ENHANCE zostało założone w 2019 roku w celu stworzenia wspólnego europejskiego kampusu, pozbawionego barier fizycznych, administracyjnych i edukacyjnych, w ramach którego studenci, doktoranci, i pracownicy uczelni mogą się swobodnie przemieszczać w Europejskim Obszarze Edukacji. Misją ENHANCE jest dążenie do odpowiedzialnej transformacji społecznej i promowanie rozwoju oraz wykorzystania nauki i technologii dla dobra społeczeństwa. ENHANCE jest częścią inicjatywy „Uniwersytety Europejskie” w ramach programu ERASMUS+ i Programu Horyzont 2020 „Nauka z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa”. Konsorcjum zrzesza dziesięć uczelni: Politechnikę w Berlinie (Niemcy), będącą koordynatorem, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Techniczny Chalmers (Szwecja), Politechnikę w Delft (Holandia), Politechnikę w Zurychu (Szwajcaria), Politechnikę Gdańską, Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny (Norwegia), Politechnikę w Mediolanie (Włochy), Politechnikę w Akwizgranie (Niemcy) i Politechnikę w Walencji (Hiszpania).

WIĘCEJ INFORMACJI

www.enhanceuniversity.eu