Udział doktorantek z Ukrainy w kursie “Enhancing Language Production Skills” na Politechnice Warszawskiej

W dn. 4-8 września 2023 r. w ramach programu NAWA “Solidarni z Ukrainą - Uniwersytety Europejskie” Studium Języków Obcych przeprowadziło kurs języka angielskiego “Advanced English for PhD Students - Enhancing Language Production Skills” dla 10 doktorantek z ukraińskich uczelni partnerskich Politechniki Warszawskiej: 5 z Politechniki Lwowskiej i 5 z Politechniki Kijowskiej.

ukrainki 22

Doktorantki oraz organizatorki kursu “Enhancing Language Production Skills” - Dorota Chromińska (pierwsza z lewej) oraz Natalia Janota (piąta z prawej). Fot. Piotr Szczepański.

Program kursu opracowała Natalia Janota, lektorka SJO, która również poprowadziła ten kurs. Był on skoncentrowany na umiejętnościach praktycznych, przydatnych doktorantkom w przyszłej karierze naukowej. Obejmował rozwijanie strategii komunikacyjnych w dyskusjach akademickich, doskonalenie umiejętności prezentacji i wystąpień publicznych, a także rozwój umiejętności komunikacji podczas wystąpień na konferencjach naukowych. Uczestniczki szlifowały również wymowę oraz wzięły udział w debacie oksfordzkiej na temat nieodpłatnej pracy kobiet.

Kurs został wysoko oceniony przez uczestniczki z Ukrainy.

Zachęcamy do wysłuchania wywiadów z doktorantkami:

1. Viktoriia Pavlova.mp4
2. Maryna Holiatkina.mp4
3. Oksana Hordiichuk.mp4
4. Ulyana Khomenko.mp4

ukr

Inauguracja kursu “Enhancing Language Production Skills”. Fot. Piotr Szczepański.

“Program kursu został przygotowany specjalnie na potrzeby uczestniczek. Wydaje mi się, że dał im możliwość rozwinięcia czynnej znajomości języka. Wszystkie studentki były bardzo w kurs zaangażowane i brały w nim aktywny udział. Starały się także przez cały czas używać języka angielskiego i to nie tylko w trakcie zajęć, ale również podczas przerw. Mam nadzieję, że wyjadą z Warszawy bogatsze o kilka nowych umiejętności” - mówi Natalia Janota, prowadząca kurs.

ukr2

Doktorantki z Politechniki Lwowskiej. Fot. Piotr Szczepański.

Poza samą nauką, kursantki miały również okazję do zwiedzania i przyjemnego spędzenia czasu. W poniedziałek doktorantki wzięły udział w spacerze po Kampusie Głównym PW i najbliższej okolicy. Ich przewodniczką była Dorota Chromińska, która pokazała im również interesujące architektonicznie obiekty przy ul. Koszykowej (Halę Koszyki i Hotel Nobu). W czwartek wieczorem uczestniczki wraz z koordynatorką i lektorką wybrały się do restauracji oraz na spacer po Trakcie Królewskim. Była to okazja do swobodnej rozmowy w języku angielskim, a także zrobienia kilku pamiątkowych zdjęć m.in. pod Pałacem Prezydenckim i Zamkiem Królewskim.

Doktorantki po zakończeniu kursu otrzymały certyfikaty oraz upominki od Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Koordynatorką kursu była Dorota Chromińska z SJO, a obsługą administracyjną zajmowała się Patrycja Kluź z CWM.