Udział naukowców i studentów z Ukrainy w międzynarodowej konferencji CLIMATE CHANGE: CHALLENGES FOR LIFE QUALITY na PW

W dn. 19-21.10.2023 r. w Warszawskim Domu Technika (NOT) na ul. Czackiego 3/4 odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. CLIMATE CHANGE: CHALLENGES FOR LIFE QUALITY. Konferencję zorganizował Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska (WIBHiŚ). Dzięki dofinansowaniu NAWA "Solidarni z Ukrainą - Uniwersytety Europejskie" w konferencji wzięło udział 40 osób z Ukrainy - byli to naukowcy i studenci z Politechniki Lwowskiej oraz z Politechniki Kijowskiej.

0
4

Uczestnicy konferencji CLIMATE CHANGE, Warszawski Dom Technika. Fot. Piotr Szczepański.

W inauguracji wzięli udział m.in. dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. Uczelni, Dziekan WIBHiŚ, dr hab. inż. Anna Bogdan, prof. Uczelni, Prodziekan ds. ogólnych i nauki WIBHiŚ, Paweł Stańczak, wiceprezes Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, dr hab. inż. Artur Badyda, prof. Uczelni i dr. inż. Anna Rolewicz-Kalińska (oboje z WIBHiŚ) oraz Anna Smulska i Piotr Szczepański z Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Konferencja miała na celu zapewnienie platformy wymiany wiedzy na temat najnowszych wyników badań i rozwiązań technicznych dla wyzwań związanych z jakością życia w miastach w kontekście zmian klimatu. 

Myśl przewodnia konferencji dotyczyła wyzwań związanych z rosnącą gęstością zaludnienia i z utrzymaniem wysokich standardów życia ludzi w zabudowanym środowisku miejskim.

3

Uczestnicy panelu dyskusyjnego "Challenges for adaptation to climate change and quality of life in urban areas". Fot. Piotr Szczepański.

Podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się pierwszego dnia, prelegenci z różnych krajów reprezentujący różne organizacje (naukowcy, przedstawiciele miast, organizacji pozarządowych) dyskutowali o wyzwaniach i głównych kierunkach rozwoju miast w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatu oraz o narzędziach stymulujących neutralność klimatyczną i zapewniających bezpieczną przyszłość życia w środowisku miejskim.

Po zakończeniu prezentacji uczestnicy konferencji udali się do Fabryki Norblina na kolację.

W drugim dniu konferencji przewidziane były trzy sesje tematyczne rozmieszczone wokół trzech głównych bloków:

Blok 1: Zielone materiały i zwiększenie bezpiecznego dla środowiska i środowiska wykorzystania zasobów, zanieczyszczenie środowiska związane ze zmianami klimatu i jego wpływ na jakość życia ludzi.

Blok 2: Zielone budynki i aspekty obiegu zamkniętego w miastach, także w dobie koncepcji smart city.

Blok 3: Zrównoważone wykorzystanie energii, nowe i niekonwencjonalne źródła energii oraz wyzwania w obszarze zużycia energii.

Na koniec drugiego dnia konferencji uczestnicy wzięli udział w dwugodzinnej wycieczce autobusem po Warszawie.

1

Uczestnicy z Politechniki Kijowskiej. Fot. Piotr Szczepański.

Ważną częścią konferencji były warsztaty dla młodych naukowców i studentów, które odbyły się w sobotę. Podczas warsztatów została zainicjowana dyskusja i wymiana doświadczeń na temat zmniejszenia skutków zmian klimatu oraz ograniczanie emisji gazów cieplarnianych w miastach.

2

Uczestnicy z Politechniki Lwowskiej. Fot. Piotr Szczepański.

Szczególna uwaga podczas konferencji była poświęcona wyzwaniom stojącym przed Ukrainą - zwłaszcza tym działaniom, które zostaną podjęte po zakończeniu wojny, na rzecz podniesienia jakości życia ludzi w miastach w kontekście zmian klimatu.

Zachęcamy do wysłuchania wywiadów z uczestniczkami konferencji z Ukrainy:

Maryana Gvozd and Solomiia Ohinok.mp4
Anastasiia Tymokhina.mp4
Yuliia Peretiatko.mp4

Więcej informacji, program i lista prelegentów: TUTAJ.