Udział pracowników naukowych i studentek z Ukrainy w '17 Międzynarodowym Kongresie Polimerów w Betonie' na PW - ICPC 2023

W dn. 17 września 2023 r. w Małej Auli w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się inauguracja 17 Międzynarodowego Kongresu Polimerów w Betonie. Współorganizatorami kongresu ICPIC 2023 jest Politechnika Warszawska i Instytut Techniki Budowlanej. Dzięki dofinansowaniu NAWA "Solidarni z Ukrainą - Uniwersytety Europejskie" w kongresie wzięło udział 5 pracowników naukowych z Politechniki Lwowskiej oraz 3 studentki z Politechniki Kijowskiej.

1

Pracownicy naukowi z Politechniki Lwowskiej. Fot. Piotr Szczepański.

W inauguracji wzięli udział: prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski – Prorektor ds. Nauki PW, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. Uczelni - Rektor Politechniki Białostockiej, prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz - Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PW, prof. dr hab. inż. Lech Czarnecki, dr h.c. - Sekretarz Naukowy Instytutu Techniki Budowlanej, dr inż. Krzysztof Kuczyński - Zastępca Dyrektora ds. Badań i Innowacji w Instytucie Techniki Budowlanej oraz Grzegorz Robak, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej.

01

Studentki z Politechniki Kijowskiej z opiekunką naukową. Fot. Piotr Szczepański.

Celem Kongresu ICPIC 2023 jest wymiana multidyscyplinarnej wiedzy na temat zastosowania polimerów „w betonie” i „na betonie”: od modyfikacji składu betonu przy użyciu nowoczesnych domieszek i dodatków, poprzez alternatywne spoiwa, kompozyty polimerowe do wzmacniania betonu, poprawa właściwości powierzchni betonu do właściwości specjalnych, takich jak samonaprawa, samooczyszczanie lub wykorzystanie PCM (Phase Change Materials) do kontroli zużycia energii. Tematem przewodnimi kongresu ICPIC 2023 w Warszawie są wyzwania stojące w obszarze kompozytów polimerowo-cementowych związane z wdrażaniem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Kongresy ICPIC organizowane są cyklicznie od 1975 przez International Congress on Polymers in Concrete – organizację non-profit, zrzeszająca specjalistów zajmujących się badaniami i praktycznym wykorzystaniem polimerów w betonie. W kongresach ICPIC biorą udział przedstawiciele wielu krajów z praktycznie wszystkich kontynentów.

Po zakończeniu kongresu w wydawnictwie Springer ukaże się publikacja pt. "International Congress on Polymers in Concrete (IPIC 2023). Cement-Polymer Composites in Circular Economy" podsumowująca to wydarzenie.

Zachęcamy do wysłuchania wywiadów z uczestnikami z Ukrainy:

Kseniia Belevets.mp4
Volodymyr Starchevskyy.MP4